B. Ladický: Rodinné príbehy bez rodín

B. Ladický: Rodinné príbehy bez rodín

Termín: od 4.3.2014, 16:00 do 4.3.2014, 20:00

Beseda s Branislavom Ladickým o histórii a súčasnosti Detského mestečka Trenčín – Zlatovce spojená s prezentáciou knihy Rodinné príbehy bez rodín, zostavenej pri príležitosti 40. výročia DM na základe autentických výpovedí odchovancov, vychovávateľov a ďalších zainteresovaných ľudí. Podujatie je organizované v rámci cyklu "Poznávame Trenčanov".

Kniha výpovedí detí o časti ich života, ktorú prežili v Detskom mestečku Zlatovce. Kniha o tom, čo všetko im do života dalo, ale i o pocitoch krivdy, bolestiach i hneve, keď po "transformácii" zariadenia prišli o svoj domov a o "svojich" ľudí. Je to aj kniha o dvoch skupinách dospelých. Na jednej strane o tých, ktorí tam s deťmi žili vo svojich rodinách i o tých, ktorí s Detským mestečkom nejako spolupracovali, na druhej strane nepriamo i o tých, ktorí sa rozhodli Detské mestečko zrušiť.

Účasť na podujatí prisľúbili:

doc. PhDr. Albín Škoviera, PhD.
Viac ako 20 rokov pracoval v oblasti inštitucionálnej náhradnej výchovy ako liečebný pedagóg, vychovávateľ a riaditeľ. Od roku 2002 je vysokoškolským učiteľom. Je v Zozname slovenských psychoterapeutov so zameraním na dynamickú psychoterapiu. Má skúsenosti s využívaním rôznych podôb hrania rolí (od rituálov po dramatoterapiu), hudby, s vedením terapeutických komunít, detských i rodičovských terapeutických skupín. Osobitne sa zaoberá otázkami náhradnej inštitucionálnej a náhradnej rodinnej výchovy. Poskytuje supervíznu pomoc pre pracovníkov v detských domovoch i prevýchovných zariadeniach.

prof. Juraj Hatrík
Hudobný skladateľ a pedagóg. Pôsobil v Hudobnom fonde v Bratislave, kde sa venoval najmä organizovaniu a moderovaniu prehrávok s diskusiou v Klube skladateľov a stretnutí s hudbou v stredisku Hudba a mládež. Pedagogicky pôsobí na HTF VŠMU, kde prednáša hudobnoteoretické predmety, hudobnú analýzu a pedagogiku. Je zakladateµom a predsedom Asociácie učiteľov hudby Slovenska, na pôde ktorej zaloľil a rozvinul tradíciu
pravidelných seminárov pre učiteµov, zameraných na rozvoj tvorivosti. Veľkú časť svojej skladateľskej tvorby venoval deťom. V rokoch 1976 - 2003 bol pravidelným hosťom v Detskom mestečku, kde viedol hudobný krúžok, organizoval a uvádzal koncerty mnohých významných interpretov, skladateľov, súborov i orchestrov. V rokoch 1995 - 2003 pripravil a uviedol 8 veľkých hudobno-dramatických projektov s deťmi, vychovávateľmi a
pedagógmi, ktoré každoročne vyvrcholili vystúpením v ODA v Trenčíne.

PaedDr. Eva Čunderlíková, PhD.
Muzikologička a hudobná pedagogička. Pôsobila v Hudobnom fonde v Bratislave, kde sa venovala súčasnej slovenskej hudbe. V polovici 80. rokov 20. storočia sa špecializovala na hudobnú pedagogiku. Viedla stredisko Hudba a mládež, 20 rokov pôsobí ako tajomníčka Asociácie učiteľov hudby Slovenska a v ostatných rokoch vedie Sekciu vzdelávania učiteľov umeleckých škôl AUHS. Zakladateľka vydavateľstva hudobnín H plus, špecializovaného na hudobnú literatúru pre deti a mládež. 12 rokov pôsobila ako učiteľka hudobnej náuky v základnej umeleckej škole, od roku 2004 vyučuje didaktiku teórie hudby (základný stupeň) na HTF VŠMU. Detské mestečko navštevovala pravidelne od roku 1978 ako spolupracovníčka Juraja Hatríka.

PhDr. Vladimír Vachalík, CSc.
Bývalý riaditeľ Detského mestečka.

Miesto konania

Verejná knižnica M. Rešetku, Hasičská 1 (2. posch.)

Zabezpečuje

Verejná knižnica Michala Rešetku v Trenčíne

Organizátor

Verejná knižnica Michala Rešetku v Trenčíne