Hlavná stránka / Objavte knihy mesiaca

Objavte knihy mesiaca

Výber odporúčaných knižných titulov na mesiac SEPTEMBER 2021

Tamera Alexanderová: Farby pravdy
Zo série: Príbehy z Carntonu 2
Tennessee v roku 1866. Podľa posledného listu, ktorý Írka Catriona O'Tooleová dostala od svojho dvojčaťa Ryana, musel jej brat po vstupe na americké územie narukovať do armády Konfederácie. Keďže ho vyslali do Franklinu v Tennessee, pravdepodobne sa zúčastnil na krvavej bitke pri tomto meste, v ktorej padli tisícky mužov. Catriona opúšťa milovanú vlasť iba s kôpkou peňazí, ktoré jej Ryan poslal, a v sprievode svojej cholerickej sedem ročnej sestry Nory sa vydáva hľadať ho do Ameriky, kde túži začať nový život. Wade Cunningham, bývalý unionistický vojak, ktorý vstúpil do radov novovzniknutej tajnej služby Spojených štátov, prichádza do Franklinu odhaliť sieť falšovateľov peňazí na povojnovom Juhu. Aby prenikol do ich kruhov, predstiera, že bojoval na strane Konfederácie. Catriona a jej nezbedná ryšavá sestra mu od prvej chvíle padnú do oka, preto ho šokuje, keď zistí, že Catriona vlastní jedny z najlepších exemplárov falošných bankoviek, aké kedy videl. Zo ženy, čo si získala jeho srdce, sa tak rýchlo stáva hlavná podozrivá v závažnom prípade, ktorého vyšetrovaním poverili práve jeho.

Oldřich Sobotka: Vražedné léto
Katka nemá nič, smrťou sestry o všetko prišla. Regina má naopak všetko, ale stále jej niečo chýba. Obe chcú potrestať vinníkov. Katka vymyslí odvážny plán a infiltruje sa do rodiny dvoch bratov, brnenských finančných magnátov, ktorým prevráti život naruby. Regina sa odmieta vzdať a rozohrá hru na mačku a na myš. Obe sa tak dostanú do kolotoča intríg a zrád, ktorý už sa nedá zastaviť. Surový detektívny román z prostredia novodobej šľachty kreslí svet, kde sa poklesnutá morálka balí do pozlátka z bankoviek, a dotýka sa témy drogového obchodu, prostitúcie a smrti. Vražedné leto tak za sebou necháva tú stokrát nezodpovedanú otázku, či sa skutočne všetko na svete dá kúpiť, a ako krutá môže byť pomsta, aby sme sa nestali horšími ako vinník sám.

Odporúčané knihy na mesiac september 2021

Lukáš Kekelák: Zákulisie pandémie
Pandémia. Jedno z najskloňovanejších slov posledného roka, ktoré má na svedomí atmosféru všadeprítomného chaosu, strachu, milióny obetí a obrovské trápenie ľudí po celom svete. Vírus tvrdo zasiahol aj Slovensko. V našom zápase s ním vytŕčalo pár ľudí, ktorí do diskusie prinášali zdravý rozum i zodpovedný prístup. Sú medzi nimi aj ľudia tejto knihy - Pavol Čekan, Peter Visolajský a Richard Kollár, ktorí patria medzi najviditeľnejšie tváre pandémie a významným spôsobom modelovali a ovplyvňovali náš zápas s koronavírusom.

Lukáš Piperek: Život bez príbehu (čo sa skrýva za hranicami mysle?)
Poznáte ten pocit, keď sa veci dejú samé? Všetko vám ide akosi od ruky, nemusíte sa príliš snažiť a zároveň vás to ohromne baví? A čo ak práve tak funguje život? Čo ak on sám je režisérom, hercom a divákom zároveň? Čo by sa zmenilo, keby sme mu dali dôveru a prestali sa do toho starať?
V tejto knihe vás nečakaný sprievodca prevedie cestou, na ktorej vás vyzýva k tomu, aby ste sa sami pozreli, čo je skutočným zdrojom stresu, nenaplnenia, alebo výsledkov nenapĺňajúcich vaše očakávania.

Odporúčané knihy na mesiac september 2021

Stanislav Lubina: Svetová zbierka prstovej abecedy
Na svete je asi 70 miliónov ľudí s ťažkou sluchovou poruchou. Prstová abeceda je podporným manuálnym prostriedkom v komunikácii sluchovo znevýhodnených. Napomáha preklenúť diferenciáciu medzi fonetickou a písomnou formou. Používa sa v situáciách, v ktorých neexistuje posunok. Výhodou prstovej abecedy je, že jej osvojenie nie je náročné, ani zdĺhavé. Znaky majú zväčša konkrétnu podobu jednotlivých písmen. Stanislav Lubina, umelec so sluchovým postihnutím, zostavil zbierku, ktorá prináša ucelený pohľad na prstovú abecedu tridsiatich šiestich štátov Európy, dvadsiatich dvoch štátov Ameriky, dvadsiatich troch štátov Afriky, dvoch štátov Austrálie a jedného štátu Euroázie. Jedným z motívov Stanislava Lubinu pre tvorbu tejto publikácie bol nedostatok vzdelávacích materiálov pre sluchovo znevýhodnených. Kniha Stanislava Lubinu je jedinečná svojím obsahom a uspokojí náročných odborníkov i laických záujemcov.

Soňa Bajzíková: Navždy doma (významné osobnosti a rodáci zo Zemianskeho Podhradia)
Autorka, rodáčka zo Zemianskeho Podhradia, predstavuje pestrú paletu postáv z našej histórie, ktoré pre Zemianske Podhradie veľa znamenali. Aspoň stručne predstavila osobnosti, ktoré v Zemianskom Podhradí žili, alebo ho často navštevovali. Upozorňuje na bohatú duchovnú kultúru svojho rodiska. Kniha prináša historické fakty a životopisné údaje, ktoré sú doplnené autentickými epizódnymi pasážami, zachytávajúcimi vlastné zážitky, napr. zo stretnutí s grófom Ostrolúckym, i živými spomienkami na školské časy. Vedeli ste, že do Zemianskeho Podhradia chodieval slávny hudobný skladateľ Franz Liszt?

Odporúčané knihy na mesiac september 2021

Nikola Aronová: LUI - Príbeh o hľadaní
"Prešlo mnoho času, kým ľudia prišli na to, že svoje náklady musia niesť na hory."
Aj takúto myšlienku si môžete prečítať v pútavom príbehu o LUI. Ten býva celý život v jednom dome. A keď sa jedného dňa u neho zjaví neobyčajný LIST, dobrodružstvo môže začať. Vyberú sa spolu ďaleko. LUI nechá zásoby svojmu slimákovi a vydá sa hľadať. Ale čo ak nevie, čo vlastne hľadá a kam vlastne kráča? Musí sa preplaviť cez oceán, prejsť púšť, stretnúť búrku... a na konci sa dozvieme, či naozaj našiel, čo hľadal.

Sabina Radeva: Charles Darwin a jeho teória O pôvode druhov
"Za dávnych-pradávnych čias, keď ešte o ľuďoch nebolo ani chýru, ani slychu, vyzeral živý svet úplne inak ako dnes."
Takto sa začína rozprávanie v prekrásne spracovanej knižke. Autorka zrozumiteľne a hravou formou vysvetľuje prevratnú teóriu Charles Darwina, ktorá navždy zmenila svet – EVOLÚCIU. V minulosti ľudia verili, že celý svet vznikol naraz, že všetky rastliny a živočíchy vyzerali vždy tak, ako vyzerajú aj teraz. Našlo sa však niekoľko zvedavých vedcov, ktorí túto myšlienku spochybňovali. A medzi nimi aj anglický prírodovedec Charles Darwin. Precestoval celý svet, navštívil veľa krajín, v ktorých skúmal rastliny a živočíchy. Žijeme v Časoch, keď vedecké poznatky pribúdajú závratným tempom. Niektoré myšlienky z pôvodného Darwinovho textu sú už zastarané, preto v prílohe knihy autorka uvádza najnovšie zistenia.

Odporúčané knihy na mesiac september 2021

Príjemné čítanie!
Foto: bux.sk, i527.net, kalibr-knihy.cz, lukaspiperek.sk, postoj.sk, verbarium.sk, VKMR (2) 

Anketa

Požičiavali by ste si elektronické knihy v knižnici? Áno (30%) Nie (37%) Uprednostňujem klasické knihy (31%) Počet hlasov: 14383

INFO MAILOM

Vyplňte Vašu e-mailovú adresu, na ktorú chcete dostávať pravidelné správy o dianí v knižnici.

Kalendár podujatí

Predchádzajúci mesiac September 2021 Nasledujúci mesiac
Po Ut St Št Pi So Ne
  1 2 3 4
Podujatia na deň 4.9.2021
B. Kardošová a R. Stanke (Priestor 2021)

04.9.2021, 15:00 - 04.9.2021, 16:00

5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30