Hlavná stránka / Objavte knihy mesiaca

Objavte knihy mesiaca

Výber odporúčaných knižných titulov na mesiac APRÍL 2021

Sebastian Fitzek: Noe
Nevie, ako sa volá. Netuší, odkiaľ pochádza. Nedokáže si spomenúť, ako sa ocitol v Berlíne a prečo žije ako bezdomovec v slepom tuneli metra desať metrov pod zemou. Nevie, prečo má na pleci čerstvú ranu po guľke. Vie len to, že ho niekto chcel zabiť a určite sa o to pokúsi znova. Kumpáni z ulice ho volajú Noe, pretože toto meno má vytetované na dlani pravej ruky. Kam má ísť? S kým sa môže o tom porozprávať? Uteká pred niečím, alebo ho prenasledujú zlé sily, ako sa mu snaží nahovoriť jeho kamarát zo skrýše Oscar? Hrozí mu nebezpečenstvo, ak pôjde do nemocnice alebo sa obráti na políciu? Imaginárna hrozba je možno len jednou z mnohých konšpiratívnych teórií víriacich v hlave pomäteného Oscara, o ktorom vie Noe práve tak málo ako o sebe.
Skvelý fabulátor Sebastian Fitzek napísal tento triler už v roku 2013 a s obdivuhodnou jasnozrivosťou zachytil situácie, ktoré sa až hrozivo pripomína tú dnešnú. Je šokujúce čítať tento román v roku 2021, keď celý svet zachvátila pandémia známa ako COVID-19.

Meg Waite Clayton: Posledný vlak do Londýna
Píše sa rok 1936. V očiach pätnásťročného Stephana Neumana sú nacisti len hluční grobiani. Stephan pochádza z vplyvnej židovskej rodiny a je nádejným autorom divadelných hier. Chlapcovou najlepšou kamarátkou je matematicky nadaná Žofie-Helene, kresťanka, ktorej matka vydáva pokrokové protinacistické noviny. Ovládnutie krajiny Hitlerom dvojicou otrasie. Svetielko nádeje sa objaví v podobe Truus Wijsmullerovej, členky holandského odbojového hnutia. Truus pašuje židovské deti z nacistického Nemecka do krajín, ktoré sú ochotné sa o ne postarať.
Román Posledný vlak do Londýna je inšpirovaný skutočným úsilím Holanďanky Geertruidy Wijsmullerovej-Meijerovej, ktorá v roku 1933 rozbehla misiu Kindertransport a zachraňovala deti po menších skupinách.

Odporúčané knihy na mesiac apríl 2021

Fratelli tutti. Encyklika Svätého Otca Františka o bratstve a sociálnom priateľstve
Pápež mimoriadne výstižne pomenúva najvypuklejšie aspekty dnešnej doby a povzbudzuje, aby sme sa zapájali do budovania spoločného dobra ako jednotlivci,národ, či celá spoločnosť. Opakovane zdôrazňuje, že každý človek má rovnakú, neodňateľnú ľudskú dôstojnosť, na základe ktorej majú mať všetci rovnakú šance.

Ján Gábor: Život národa je večný - sto rokov od Trianonu (1920 - 2020)
Mimoriadne aktuálna publikácia prináša reflexiu podstatných aspektov slovensko-maďarských vzťahov za ostatných sto rokov. Ambíciou knihy je ponúknuť čitateľovi hlbšiu sondu do témy a priblížiť skutočnú politiku Maďarska voči regiónu strednej Európy.

Odporúčané knihy na mesiac apríl 2021

Ivor Ripka: Dolnotrenčianske nárečia
K najvzácnejším kultúrnym hodnotám spoločnosti patrí jazyk. Významnú úlohu pri výskume a vývoji jazyka zohráva nárečie. Autor Ivor Ripka ho charakterizuje takto: „Ľudová reč je stále živým prameňom, jej výpovedná sila nevyschla, je najprirodzenejším zdrojom zavlažovania spisovného jazyka“. Táto monografia obsahuje opis súčasného stavu nárečia južnej časti bývalej Trenčianskej stolice. Celkový obraz o charaktere nárečia doplňuje výber súvislých textov zo skúmanej oblasti a prehľadné mapky, ktoré zachytávajú najvýraznejšie osobitosti dolnotrenčianskych nárečí. Je určená nielen jazykovedcom a poslucháčom slovakistiky, má význam aj pre pracovníkov v oblasti histórie, národopisu a kultúry.

Oliver Chalas - Ivan Chrenka - Anton Zigo: Letecké opravovne Trenčín 1949-1999. Roky tradície a spoľahlivosti
Letecké opravovne Trenčín sú letecko-opravárenskou spoločnosťou, jedinou svojho druhu na Slovensku, ktorá poskytuje svoje služby zákazníkov z celého sveta. Vznikli v roku 1949, v roku 2006 bol zavŕšený proces transformácie na akciovú spoločnosť. Obrazová publikácia mapuje 50 rokov histórie 1949-1999. Letecké opravovne prešli cez opravy vetroňov, športových lietadiel, malých vrtuľníkov až po podzvukové a nadzvukové stíhacie lietadlá a bojové vrtuľníky. Prioritou súčasnosti sú komplexné opravárenské a modernizačné služby poskytované vojenskému letectvu Armády Slovenskej republiky.

Odporúčané knihy na mesiac apríl 2021

Stefanie Perkins: Anna a francúzsky bozk
Anna je typická americká tínedžerka a jej svet sa rúca vo chvíli, keď sa dozvie, že ju rodičia posielajú na ročný pobyt do Paríža. Musí sa načas rozlúčiť so svojimi priateľmi, školou a čo je najhoršie, s nádejným frajerom Tophom. Keď k tomu pripočítame fakt, že po francúzsky vie sotva pozdraviť, jej vyhliadky vôbec nie sú ružové. Našťastie sa zoznámi so skvelou partiou, ktorá jej pomáha vo všetkých smeroch. Najmä chlapec menom Etiénne... Podarí sa Anne vyhrať boj s cudzím jazykom a zapadnúť medzi spolužiakov? Udrží si vzťah na diaľku alebo podľahne kúzlu romantického Paríža, kde je priam nemožné sa nezaľúbiť?

Sophie Schoenwald: Karneval v ZOO
Našich najmenších čitateľov určite poteší voľné pokračovanie obľúbenej knihy Veľké čistenie zubov v ZOO. Ježko Ignác Mentolka a riaditeľ ZOO Alfréd Verva sa jedného rána započúvajú do divných zvukov vychádzajúcich z areálu ZOO a okamžite sa vyberú za touto záhadou. O chvíľu predsa otvárajú a na vyriešenie nemajú veľa času! Ale najväčšie prekvapenie ich ešte len čaká. Kde sa tu vzali tieto čudné tvory? Namiesto obvyklých zvierat sa vo výbehu prechádza žirafon, na strome škrieka tupagáj a z kríkov reve surilev. Tak sa zdá, že zvieratá si urobili karneval a pána riaditeľa s ježkom čaká neľahká úloha – uhádnuť, aké zvieratko sa skrýva pod maskou. Pomôžete im?

 Odporúčané knihy na mesiac apríl 2021

Foto: bux.sk (3), perfekt.sk, slovtatran.sk, ssv.sk, VKMR (2)



 

Anketa

Požičiavali by ste si elektronické knihy v knižnici? Áno (30%) Nie (37%) Uprednostňujem klasické knihy (31%) Počet hlasov: 14176

INFO MAILOM

Vyplňte Vašu e-mailovú adresu, na ktorú chcete dostávať pravidelné správy o dianí v knižnici.

Kalendár podujatí

Predchádzajúci mesiac Apríl 2021 Nasledujúci mesiac
Po Ut St Št Pi So Ne
  1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30