Počítačový kurz "Babi, pošli mi to mejlom"

Trenčianska knižnica organizuje počítačový kurz pre seniorov. Lekcie prebiehajú v budove knižnice na Jaselskej ulici č. 2, každú stredu od 8.00 do 9.30 h. 

Bližšie informácie a kontakt na prihlásenie: 032/7708314, multi@vkmr.sk.

Bezplatná inštruktáž e-mailovej komunikácie sa u nás teší veľkej obľube. Od roku 2006 do roku 2020 oslovila vyše 1100 záujemcov.

Vyhľadávaná služba knižnice upútala aj televízny štáb RTVS, ktorý u nás počas jedného z kurzov pripravil reportáž do relácie Generácia. Slovenská televízia ju odvysielala na Dvojke v sobotu 29. 4. 2017. Reláciu nájdete v archíve RTVS (prehrávač sa vám spustí po kliknutí na nižšie priložený obrázok, reportáž z knižnice je zaradená v časovom intervale: 16:07 - 21:17).

Pre plnohodnotné zobrazenie stránky odporúčame použiť aktuálne verzie prehliadačov: Google Chrome, Mozilla Firefox, Microsoft Edge, Opera, Safari. Služba nie je podporovaná prehliadačom Internet Explorer.

Kurz PC pre seniorov

Keď internet ešte nebol bežnou súčasťou domácností, Verejná knižnica M. Rešetku v Trenčíne (VKMR) začala pre staršie generácie svojich návštevníkov organizovať inštruktáž základov práce s osobným počítačom (PC). Na odvážnom nápade v súčasnosti stojí tradícia s mottom Nikdy nie je neskoro. Aktivita s príznačným názvom "Babi, pošli mi to mejlom" seniorom dodnes poskytuje priestor na realizáciu, aby sa nestratili vo svete 21. storočia. Stovky absolventov na čele s najstarším, 95-ročným Š. Šteflovičom dokazujú, že človek sa učí v každom veku.

Seniori majú v našej knižnici nárok na tri lekcie. Postupne sa naučia pracovať so základnými súčasťami a ovládacími prvkami PC, textovým editorom, internetom, webovými prehliadačmi či e-mailom. Po zvládnutí týchto krokov sa v počítačovom prostredí pohybujú oveľa istejšie. Podľa vedúcej knižnično-informačných služieb VKMR Sylvii Fabovej desiate jubileum jeho vzniku predstavovalo ideálnu príležitosť na vydanie tematickej publikácie, dokumentujúcej východiská, výsledky, skúsenosti a špecifiká kurzu v siedmich zrozumiteľných krokoch. "Našou ambíciou bolo zároveň vytvoriť seniorom pomôcku na opakovanie získaných poznatkov. Okrem didaktickej časti bulletin obsahuje historické súvislosti, štatistiky a spätnú väzbu vrátane výročnej ankety," doplnila Fabová.

V rámci jednotlivých lekcií sa naši lektori v prvom rade snažia, aby im seniori začali dôverovať a aby odhodili počiatočný strach z nepoznaného. Kľúčom k úspechu je zážitkové vzdelávanie s cieľom získavania vedomostí v praxi.

Kurz PC pre seniorov

Na vydanie bulletinu, podobne ako na modernizáciu počítačového vybavenia multimediálnej študovne na Jaselskej ulici, knižnici v roku 2016 finančnou dotáciou z verejných zdrojov prispel Fond na podporu umenia.

Foto: VKMR, reprofoto: RTVS

Fotogaléria

4 fotografie