Hlavná stránka / Objavte knihy mesiaca

Objavte knihy mesiaca

Výber odporúčaných knižných titulov na mesiac AUGUST 2022

Jakub Juhász: PS
Po debute Novoročný výstup na Jaseninu (2016) Jakub Juhász opúšťa zatopený vrchársky kraj a popri rieke Ipeľ zostupuje dole na roviny, priamo do centra svojho rodného mesta, a pátra po Sándorovi Petőfim a jeho legende, ktorá sa stáva pozadím k čomusi intímnejšiemu. Čiastočne autobiografická kronika, čiastočne životopisné rozprávanie a čiastočne bonvivánsky cestopis hovorí o (ne)možnosti vzťahu súčasného človeka k historickej postave a jej mytologicky ponímanému príbehu. Maďarský romantický básnik predstavuje až kozmickú (a zároveň komickú) referenčnú os, z ktorej autor vychádza, kľučkuje okolo, vzďaľuje sa a navracia k nej, ale nikdy s ňou celkom nesplynie. Juhászova próza sa vyznačuje hustým opisom, nepredvídateľným vypointovaním a krikľavým výsmechom, ktorý je v jadre skôr dômyselným, láskyplným podpichnutím.
PS je poctou ľudskej geografii Juhu, ako autor nazýva teritórium svojich ciest. Či už je to štiavnická Banka Lásky, obrazáreň Haličského zámku, maďarský národný park Hortobágy alebo „veľavážený Lučenec, mesto novohradské", každý si v PS nájde kút sveta či kus kultúrneho dedičstva, ktorý považuje za ten svoj.

Rick Mofina: Hledejte ji
Keď štrnásťročná Riley Jarrettová zmizne z rodinného karavanu, sen o novom začiatku sa rozplynie a život sa zmení na nočnú moru. Obrovské rušné parkovisko kamiónov v nevadskej púšti je miesto, kde nie je ťažké zmiznúť alebo niekoho uniesť. Detektívi sledujú všetky stopy, lenže podozrenie padá hlavne na rodinu dievčaťa, ktorá má za sebou tragickú minulosť. Jej členovia nie sú ani zďaleka dokonalí. Všetci – od Rileyinej matky cez nevlastného otca až po jej nevlastného brata – niečo skrývajú. A ich tajomstvá sa môžu ukázať ako smrteľne nebezpečné. Čas neúprosne beží a nádej, že sa Riley nájde živá a zdravá, je stále menšia.

Odporúčané knihy na mesiac august 2022

Juan José Millás, Juan Luis Arsuaga: Sapiens a neandertálec: rozpravy o živote
Paleolit, mezolit, neolit: časovo tak vzdialené obdobia, že mnohí z nás majú problém ich zaradiť. Predstaviť si, ako sa vtedy žilo, je takmer nemožné. Môžeme však povedať, že naši pravekí predkovia sú nám úplne cudzí? Spisovateľ Juan José Millás je presvedčený o opaku.
Preto požiadal Juana Luisa Arsuagu, jedného z najgeniálnejších paleontológov svojej generácie, aby ho sprevádzal pri objavovaní našich koreňov.
Millás, ktorý sa od detstva označuje za neandertálca, kombinuje svoje rozprávačské schopnosti s odbornými znalosťami svojho akademického spoločníka, ktorý má dostatok vedomostí o ostatných druhoch rodu Homo, aby nás previedol biomechanikou a sexuálnym dimorfizmom, dvojnohým držaním tela a chrupom, australopitekom Lucy a oholenou bradou Alexandra Veľkého, či základnými zlomovými bodmi, ako je napríklad objavenie schopnosti hodiť kameňom a rozdelenie práce na lovcov a zberačov.
Ako Don Quijote so svojím Sanchom Panzom nás obaja berú na zábavnú a poučnú výpravu za tajomstvami ľudskej evolúcie v duchu najlepšej vedeckej popularizácie.

Petr Dvořák: Atlas oblaků 2022
Atlas oblakov je odborná a súčasne populárno-náučná publikácia, ktorá vychádza v nakladateľstve Svet krídel v rade úspešných vydaní už viac ako 20 rokov. Dokladá tak veľký záujem odbornej aj laickej verejnosti o počasí a dianí v atmosfére. Oblaky a dianie na oblohe priťahujú prirodzenú pozornosť a Atlas oblakov napomáha v čítaní oblohy, a to aj dnes, v dobe numerických modelov, ktoré už pomerne spoľahlivo vypočítajú predpoveď počasia na 3-5 dní bez toho, aby sa zaoberali druhmi oblakov.

Odporúčané knihy na mesiac august 2022

Jožo Nižnánsky: Studňa lásky
Základom Studne lásky je dávna legenda o vyhĺbení zámockej studne na Trenčianskom hrade. Vytesali ju v nepoddajnej skale Turci na príkaz obchodníka Omara, zaľúbeného do tureckej krásavice Fatmy, ktorá sa dostala na Slovensko ako zajatkyňa. Pán hradu, hrdý a mocný veľmož Štefan Zapoľský, nechcel ju Turkom vydať za nič na svete, a preto im dal zdanlivo nesplniteľnú podmienku: pustí ju, ak vyrúbu do trenčianskej skaly studňu.
Nižnánsky komponuje prózu ako renesančnú fresku, presvedčivo vykresľuje fiktívne i historické postavy našich i svetových dejín.

Etela Studeníková - Jozef Paulík: Osada z doby bronzovej v Pobedime
Publikácia spracúva súhrnné výsledky z doteraz najrozsiahlejšieho výskumu lužického sídliska, nachádzajúceho sa v oblasti priameho dotyku so stredodunajskou oblasťou. Výskum sa uskutočnil v súvislosti so skúmaním staroslovanského hradiska a po prvýkrát prináša ucelený obraz o živote v remeselnovýrobných centrách mladšej doby bronzovej v Karpatskej kotline vôbec. Množstvo nálezového materiálu dokladá svojrázny charakter osady a poukazuje na celkový význam stredného Považia vo vzájomnom styku dvoch odlišných pravekých spoločenstiev počas viac než poltisícročného vývoja. Osobitná pozornosť sa venuje kultovému miestu, ktoré dokumentuje prenikanie južných vplyvov do severného prostredia a je dokladom uctievania kultu Slnka v oboch susedných spoločenstvách. Význam práce spočíva najmä v oboznámení odborníkov s uvedeným materiálom, ale súčasne umožňuje hlbší pohľad na život obyvateľstva v doteraz málo známom úseku pravekých dejín Slovenska.

Odporúčané knihy na mesiac august 2022

Príjemné čítanie!

Foto: bux.sk (2), databazeknih.cz (2), premedia.sk, taraezoterika.sk 

Anketa

Požičiavali by ste si elektronické knihy v knižnici? Áno (32%) Nie (35%) Uprednostňujem klasické knihy (32%) Počet hlasov: 31732

INFO MAILOM

Vyplňte Vašu e-mailovú adresu, na ktorú chcete dostávať pravidelné správy o dianí v knižnici.

Kalendár podujatí

Predchádzajúci mesiac August 2022 Nasledujúci mesiac
Po Ut St Št Pi So Ne
1
Podujatia na deň 1.8.2022
Prečítané leto v trenčianskej knižnici

01.8.2022, 7:00

2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19
Podujatia na deň 19.8.2022
Knižný SWAP

19.8.2022, 10:00

20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31