Hlavná stránka / Objavte knihy mesiaca

Objavte knihy mesiaca

Výber odporúčaných knižných titulov na mesiac MÁJ 2022

Julia Quinnová: Spoznáš to z jeho bozkov
Gareth St. Clair sa ocitol v ťažkej situácii. Jeho otec, ktorý ho nenávidí, je rozhodnutý zruinovať majetok St. Clairovcov a aj jeho dedičstvo. Garethovi sa dostane do rúk starý rodinný denník, v ktorom sa možno ukrývajú tajomstvá týkajúce sa jeho minulosti... a kľúč k jeho budúcnosti. Problémom je, že je napísaný v taliančine a Gareth nevie ani slovo po taliansky. Hyacinth Bridgertonová je neskutočne inteligentná, diabolsky výrečná a podľa Garetha, znesiteľná v malých dávkach. Je však na nej niečo – niečo očarujúce a znepokojujúce – čo ho k nej priťahuje... Keď sa cesty Garetha a Hyacinth skrížia na každoročnom disharmonickom hudobnom večierku Smythe-Smithovcov, zdá sa, že Garethove slová sú pre Hyacinth výzvou, a tak mu navrhne, že preloží jeho denník. Keď sa však ponárajú hlbšie do textu, prídu na to, že odpovede, ktoré hľadajú, sa nenachádzajú v denníku, ale v nich...

Peter Derňár: Kladivo
Partia starých kamarátov si na začiatku pandémie zaumieni, že päťdesiatku toho najstaršieho treba napriek všetkému osláviť tak, ako vždy – na chate. Sedmička chlapov sa vyberie do pustatiny na slovensko-poľských hraniciach, no dobrá nálada sa vytratí už počas cesty, keď vysvitne, že hlavný organizátor sa rozhodol po rokoch medzi nich zavolať aj čudáka, ktorý im bol v detstve dobrý len ako objekt šikany. Atmosféra výrazne zhustne po príchode na zúfalo zanedbanú chatu odrezanú od sveta a alkohol len vyostrí negatívne emócie. Keď po ťažkej noci nájdu jedného z nich mŕtveho s prebitým čelom, je ťažké odpovedať na množstvo vynárajúcich sa otázok. Bola to nešťastná náhoda? Mohlo ísť o riešenie starého konfliktu sokov v láske? Je okolitý les naozaj taký pustý, ako sa na prvý pohľad zdá? A kde vlastne toľko trčia dvaja bratia, ktorí skoro ráno vyrazili na túru? Desivé tajomstvá spoločnej minulosti vyliezajú na povrch a oni si uvedomujú, že nikdy neboli takí kamaráti, ako si mysleli.

Odporúčané knihy na mesiac máj 2022

David Attenborough: Výpravy do divočiny
Autor knihy rozpráva o dobrodružstvách, ktoré zažil pred 60 rokmi s typicky britským humorom. Dokáže u čitateľa vzbudiť dojem, že je súčasťou deja i súčasťou jeho tímu. V roku 1954 sa mladému Davidovi Attenboroughovi naskytla životná príležitosť cestovať po svete a hľadať vzácne zvieratá pre Londýnsku zoologickú záhradu a zároveň celú expedíciu zachytil pre program BBC.

Gad Saad: Parazitická myseľ. Ako infekčné myšlienky zabíjajú zdravý rozum
Pandémia môže mať veľa podôb. Na um nám ako prvé zídu hrozné, rýchlo sa šíriace choroby, no počuli ste už o pandémii, ktorá nepoznačí zdravie, ale schopnosť racionálne uvažovať?
Kanadský psychológ Gad Saad v knihe Parazitická myseľ odhaľuje kultúru zlých myšlienok, ktoré prenikajú do všetkých oblastí života vrátane politiky, biznisu či kultúry, a ponúka spôsoby, ako sa môžeme proti nim zaočkovať. Autor sa v knihe nezameriava len na analýzu nebezpečných myšlienok a ich šírenie, ale aj na spôsob, ako situáciu zvrátiť.

Odporúčané knihy na mesiac máj 2022

Petronela Rágulová: Tradičné bývanie v Marikovskej doline
Autorka publikácie Petronela Rágulová popisuje zariadenie jednotlivých častí domov v Marikovskej doline a ich vybavenie. Okrem materiálnej kultúry predkov sa čiastočne dotýka aj ľudového svetonázoru a poverových predstáv. Text, v ktorom autorka čerpá z dostupnej literatúry i vlastných výskumov je doplnený fotografiami. Tie nepodávajú dobový obraz, ale zachytávajú súčasný stav architektúry, prípadne vhodne rekonštruujú tradičné bývanie v obciach Marikovskej doliny. Pri dialektických výrazoch autorka používa zjednodušenú fonetickú transkripciu, zachovávajúcu fonetické vlastnosti marikovského nárečia.

Magdaléna Kollárová: Jako vipráváme v Bošáci
Kniha Jako vipráváme v Bošáci, zachytáva kus našej histórie, nášho jazyka a dalo by sa povedať že niečo z nás a našich predkov. Je dôkazom toho, kto tu s nami žil, kto mal vplyv na náš jazyk, ale i správanie a zvyky. Ukazuje, ako sa formovalo nárečie a používanie jazyka nielen v obci Bošáca, ale i v celej Bošáckej doline. Ide o vzácnu knihu, ktorej hodnota bude časom narastať a ocenia ju najmä nasledujúce generácie.

Odporúčané knihy na mesiac máj 2022

Zuzana Štelbaská: Rys Leo
Tak na túto knižku zo série "Záchranná stanica" sme sa veľmi tešili. Ďalší z príbehov, podľa skutočnej udalosti nás opäť nesklamal a dali sme to doslova na jeden šup. Dej sa začína v kysuckom kuríne babky Chmúrovej. Prečo sú sliepky potichu? Kradne babke sliepky susedov psík Ťapka, alebo nebodaj mačka? Aký tvor sa nakoniec chytí do nastraženej pasce? „Má okrúhlu hlavu, biele brady po bokoch, čierne škvrnky na ryšavej srsti, štetinky na ušiach a krátky chvost s čiernym zakončením.“
Jasné, do klietky chytili rysa! Čo ale teraz s ním bude? Dozviete sa v tejto zaujímavej knižke vhodnej pre deti od 7 rokov.

Michal Hvorecký: Dunaj. Magická rieka
Riečny obor, Vyza veľká, predstavuje svoj domov – Dunaj. Spolu s ňou spoznávame silu rieky, bohatstvo, ktoré so sebou prináša. Navštívime krajiny i mestá, ktorými Dunaj preteká. Zastavíme sa v jeho minulosti i budúcnosti. Dunaj je rieka, ktorá nás spája. Magické ilustrácie ponúkajú bohatý priestor na rozhovor.

Odporúčané knihy na mesiac máj 2022

Príjemné čítanie!

Foto: albatrosmedia.sk, argo.cz, bosaca.sk, bux.sk, dotlacknih.sk, lindeni.sk, monokel.ooo, VKMR 

Anketa

Požičiavali by ste si elektronické knihy v knižnici? Áno (31%) Nie (35%) Uprednostňujem klasické knihy (32%) Počet hlasov: 31508

INFO MAILOM

Vyplňte Vašu e-mailovú adresu, na ktorú chcete dostávať pravidelné správy o dianí v knižnici.

Kalendár podujatí

Predchádzajúci mesiac Máj 2022 Nasledujúci mesiac
Po Ut St Št Pi So Ne
  1
2 3 4 5
Podujatia na deň 5.5.2022
Literárny klub Omega

05.5.2022, 16:00

6 7 8
9 10 11
Podujatia na deň 11.5.2022
Antonia Dvoranová: Malta

11.5.2022, 16:30

12 13 14 15
16 17
Podujatia na deň 17.5.2022
Pavel Kosatík: Slovenské století

17.5.2022, 17:00

18 19
Podujatia na deň 19.5.2022
Stretnutie s Hanou Repovou

19.5.2022, 16:30

20 21 22
23 24 25 26
Podujatia na deň 26.5.2022
Antonie Krzemieňová: Vonkajšie a vnútorné vplyvy na život

26.5.2022, 16:30

27 28 29
30 31