Hlavná stránka / Objavte knihy mesiaca

Objavte knihy mesiaca

Výber odporúčaných knižných titulov na mesiac OKTÓBER 2021

Alka Joshi: Umelkyňa s henou
Umelkyňa s henou je rovnako nápaditý a krásny príbeh ako samotné ornamenty z henny. Rezonuje v ňom niekoľko tém, ktoré po celé stáročia ovplyvňovali ľudské bytosti všade vo svete – potraty, sociálne a ekonomické nerovnosti a práva žien. Autorka nás uvedie do bohatej indickej kultúry a tradícií 100 rokov po skončení britskej nadvlády, do doby, keď sa postavenie žien v indickej spoločnosti pozvoľna začína meniť. Sedemnásťročná Lakshmi uniká z dohodnutého nechceného manželstva a sama sa vydáva do Jaipuru, aby sa stala najžiadanejšou umelkyňou henny a dôverníčkou bohatých žien z najvyššej triedy. Brilantne zachytená atmosféra, chuť aj vôňa Indie vás pohltí od prvých strán.

Alice Feeney: Niekedy klamem
Amber sa preberie v nemocnici. Nedokáže sa pohnúť. Nemôže rozprávať. Nedarí sa jej otvoriť oči. Počuje ľudí, ktorí sa okolo nej pohybujú, oni však netušia, že ich vníma. Amber si nepamätá, čo sa s ňou stalo, tuší však, že s tým má niečo spoločné jej manžel. Striedavo sledujeme jej paralyzovaný stav na lôžku, dianie z týždňa pred osudnou nehodou a čítame detské denníky spred dvadsiatich rokov. Kniha je určená milovníkom náročnejších psychologických trilerov, pri ktorých je do istej miery potrebné čítať aj medzi riadkami. Celým príbehom vás budú sprevádzať klamstvá či tajomstvá, ktorých sa však pravdepodobne úplne nezbavíte ani po otočení poslednej stránky.

Odporúčané knihy na mesiac október 2021

Zoltán Németh: Choroba je posolstvom duše
Ak patríte k ľuďom, ktorí sa neuspokoja s tvrdeniami bez hlbšieho vysvetlenia Prečo?, ak vás zaujíma prepojenie malých a veľkých zázrakov vesmíru, ktorých sme svedkami každý deň, a ak chcete chápať posolstvá svojej duše, je pre vás kniha, ktorú práve držíte v rukách, tým pravým sprievodcom na ceste k poznaniu. Nech vám prinesie čo najviac úžitku v prospech vášho zdravia.

Drahoslav Hulínek: Slovenskí archeológovia v Sýrii
Celofarebná kniha pútavým spôsobom opisuje pôsobenie slovenských bádateľov v severovýchodnej Sýrii, počas nemecko-sýrsko-slovenského archeologického projektu Tell Fecheriye (2006-2011). Prostredníctvom archeologického bádania sa dostanete do pradávnych čias doby bronzovej (v 2. tisícročí pred n. l.) v severozápadnej Mezopotámii, kde dominovala ríša Mitanni, na ktorú nadviazala mocná a bojovná Asýrska ríša. Medzinárodný tím vedcov sa pokúša o svetový objav. Chce dokázať, že práve v Tell Fecheriye sa nachádzala jedna z mála neobjavených veľkých metropol starovekých štátov Vaššukanni - hlavné mesto ríše Mitanni.

Odporúčané knihy na mesiac október 2021

Slavo Kalný: Cigánsky plač a smiech
Príbehy zo života našich Rómov. Prvá publikácia z tohto prostredia, ktorá vyšla na Slovensku. Autor sa nevyhýba problémom, Rómov chváli aj kritizuje a súčasný život konfrontuje s minulým. Spolu s ním vnikáme do ich životov. Veľmi zaujímavo sa čítajú reportáže o Ukrivdenom koniarovi, o Seredskom zázraku. Čitateľ sa z knihy nielen veľa zaujímavého dozvie, ale má i umelecký zážitok. Na každom kroku sa prihovárajú naše spoločné problémy. Spomínaní ľudia a ich príbehy sú pravdivé. Autor na svojich potulkách nazrel do desiatok osád a domácností. Navštívil ich pravlasť - Indiu. Kniha je určená širokej verejnosti, ale i tým, ktorí chcú Rómov pochopiť a ktorí im chcú aj pomáhať.

Zuzana Laurinčíková: Majstri umeleckého prednesu
Recitácia je úzko špecializované umenie. U nás nemá kritické umenovedné zázemie. Nedvíha zo stoličiek masy. Pritom pre samých hercov je to umenie náročnejšie ako herectvo. Z radov hercov sa vynárajú tí, ktorí prednes vnímajú ako celoživotnú vášeň. V minulosti bolo na Slovensku viacero hereckých predstaviteľov, ktorí spopularizovali umelecké interpretovanie poézie. V pelotóne najlepších viedli dnes už nežijúci: Mikuláš Huba, Ladislav Chudík, Karol Machata, Hana Melíčková, Gustáv Valach, Viliam Záborský. Autorka vo svojej publikácii predstavuje žijúcich majstrov recitátorov, dozvedáme sa o ich prednesovom majstrovstve, o tom, čo sami považujú pri tejto práci za najdôležitejšie. Publikácia vznikala na podklade osobných stretnutí autorky s umelcami.

Odporúčané knihy na mesiac október 2021

Gabriela Futová: O chlapcovi, ktorý rozumel psom
Jedného dňa vzala pani učiteľka deti cez vyučovanie do útulku, venčiť psíkov. Chlapcovi sa ujde akurát malý, vcelku škaredý oriešok. Ide s nim na prechádzku a napriek varovaniu, že nemajú psov púšťať z vôdzky, chlapec ho pustí a psík utečie. Po návrate do útulku mu vynadajú. Aké je jeho prekvapenie, keď pri svojom dome po návrate zo školy nájde sedieť toho vysmiateho nezbedníka – ktorému ROZUMIE ! Najprv ho nechce, hlavne pre to, že kedysi mal psíka Benyho a keď zomrel, bolo mu za nim veľmi smutno. Je pevne rozhodnutý, že na druhy deň Jetyho vráti do útulku. Aj sa tam s nim vyberie, ale nakoniec dopadne všetko úplne inak. Rozhodnutie chlapca spustí následne celú lavínu udalostí, v ktorých sa ukazuje zbabelosť, hryzenie svedomia, odvaha aj neistota aj nezištná láska. Autorka otvára aj aktuálnu tému množiarni a biznisu so psíkmi.

Róbert Beutelhauser: Víťazstvá a prehry 1918-1945
Kniha je súčasťou knižnej série Naše hrôzyplné dejiny, ktorej hlavným cieľom je zábavnou a hravou formou priblížiť dejiny mladším čitateľom. Napriek tomu, že kniha sa venuje tematike vojen, ktoré sú plné hrôz a útrap, dokáže podať mladšiemu čitateľovi tieto informácie nenásilne a hravou formou. V knihe sa deti dozvedia podrobnosti o osude Československa (od vzniku až po zánik). Dozvedia sa o dianí v strednej Európe počas druhej svetovej vojny. Kniha sa taktiež venuje politickému vývoju u nás a podrobne mapuje slovenskú históriu v tomto období. Dôležitá etapa našich dejín je tak spracovaná veľmi zrozumiteľne a jednoducho tak, aby tomu porozumeli aj mladší čitatelia. Kniha taktiež obsahuje ilustrácie vo forme krátkych, vtipných komiksov, ktoré názorne a veľmi výstižne zjednodušujú chápanie rôznych udalostí daného obdobia.

Odporúčané knihy na mesiac október 2021

Príjemné čítanie!

Foto: knihy.abz.cz, megaknihy.sk, slovart.sk (2), slovtatran.sk, VKMR (2), vydavatel.sk 

Anketa

Požičiavali by ste si elektronické knihy v knižnici? Áno (30%) Nie (37%) Uprednostňujem klasické knihy (31%) Počet hlasov: 14420

INFO MAILOM

Vyplňte Vašu e-mailovú adresu, na ktorú chcete dostávať pravidelné správy o dianí v knižnici.

Kalendár podujatí

Predchádzajúci mesiac August 2021 Nasledujúci mesiac
Po Ut St Št Pi So Ne
  1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31