Hlavná stránka / Objavte knihy mesiaca

Objavte knihy mesiaca

Výber odporúčaných knižných titulov na mesiac OKTÓBER 2022

Stefania Auci: Floriovci - Úpadok kráľov Sicílie
V poslednej časti rodinnej ságy podľa skutočných udalostí čitateľ spozná poslednú generáciu Floriovcov, ktorá sa ešte venovala obchodovaniu a podnikaniu po svojich predkoch. Ignazio, ktorý zrejme nebol stvorený pre veľký podnikateľský svet, vplyvom niektorých zlých rozhodnutí, politických hrátok, intríg, podrazov a lží stojí nad priepasťou krachu. Má iba zopár možností, rozhodne sa konečne správne? Po jeho boku stojí verná manželka Franca, ktorá si ale vytrpí veľa. Cestu sa mu snaží ukázať aj matka Giovanna. Podarí sa im zachrániť vybudované impérium?
Autorka v tomto príbehu výborne zvládla postavy a zakomponovala doňho veľa pekných myšlienok. Koľkým tragédiám, bolestiam zo strát blízkych, poníženiam, výčitkám a klamstvám museli prevažne ženy, a v tomto prípade hlavne Franca, čeliť? Keby mala možnosť stáť manželovi po boku v prípade jeho obchodníckej činnosť, možno by aj let smerom nadol bol menej bolestivý. Láska! Áno, aj tej bolo, ale prečo pomaly vyprchala? Nedalo sa tomu zabrániť? Isté však je, že každá jedna generácia Floriovcov sa snažila robiť najviac to, čo vedela a ako vedela. Nie každý má v sebe obchodníckeho ducha, hocijako sa to bude učiť. Ale že ich meno pretrvalo, to je isté, dokonca aj v spojitosti s automobilovými pretekmi.
Silné, emotívne, možno s pomalším rozbehom, ale krásne zavŕšenie trilógie. Jednoznačne odporúčam, ide o veľmi dobré čítanie, z ktorého sa čitateľ dozvie aj veľa zaujímavostí.

Nicolas d'Estienne d'Orves: Eiffel
Za svetoznámou ikonickou stavbou sa skrýva príbeh lásky a zrady.
Píše sa rok 1886 a Paríž sa pripravuje na Svetovú výstavu. Gustave Eiffel má ohromiť Francúzsko dosiaľ nevídaným monumentom, 300-metrovou vežou, ktorá bude najvyššou na svete. Je to však jediný dôvod posadnutosti kovovou stavbou, ktorá núti „básnika železa“ neúnavne a bez prestávky pracovať, rysovať plány a hľadať pre ňu dokonalý tvar?
Ako sa hovorí, „cherchez la femme“ - za všetkým hľadaj ženu. Od opätovného stretnutia so svojou osudovou, dávno stratenou láskou akoby sa Adrienne vtelila do Eiffelovho životného projektu. Je to krivka jej chrbta, ktorá ho inšpirovala, veľké A, ktoré sa bude navždy týčiť k parížskemu nebu.

Odporúčané knihy na mesiac október 2022

Elena Alexy (zost.): Anatómia mesta: Urbanista Tibor Alexy. Rozhovory
Medzi architektmi, urbanistami a územnými plánovačmi snáď v súčasnosti nenájdeme nikoho, kto by počas štúdia na Fakulte architektúry STU v Bratislave neprišiel do kontaktu s prof. Tiborom Alexym (1929 - 2018). Na Fakulte architektúry strávil vyše štyridsať rokov a patrí k legendárnym postavám tejto inštitúcie. Spoločne s kolegami Filipom Trnkusom a Jánom Kavanom sa zaradil k prvej generácii slovenských urbanistov, ktorí konštituovali pojem i renomé tzv. Bratislavskej urbanistickej školy. V teoretických prácach, ale aj projektoch Tibora Alexyho rezonovali témy ako rovnováha urbánneho a prírodného prostredia, prehodnotenie moderných urbanistických koncepcií, humanizácia sídlisk a zásahy do historickej štruktúry miest. Profesor Alexy je držiteľom viacerých ocenení, napr. Ceny D. Jurkoviča, Medaily STU, Zlatej plakety A. Stodolu, Čestného uznania Svetového kongresu UIA a Ceny Emila Belluša za celoživotné dielo.

Michal Havran: Apokalypsy: koniec sveta od byzantskej apokalyptickej literatúry ku krížovým výpravám (preklady a štúdie vybraných textov)
Apokalyptická a prorocká literatúra sa v stredoveku tešila v európskom teologickom prostredí mimoriadnej obľube. Otázky týkajúce sa prichádzajúcej katastrofy, ale aj následnej budúcnosti a najmä budúceho politického času, boli v centre stredovekého myslenia. Kniha Apokalypsy je prvým súvislejším prehľadom kľúčových textov apokalyptickej literatúry, ktorá formovala modernú politickú teológiu. Texty ako Sibyla Tiburtinská, Pseudo-Metodova apokalypsa či Danielove vízie, ktoré sme doteraz poznali len v gruzínskych, arménskych, syriackych, staroslovanských, gréckych a latinských verziách, sa konečne dočkali nie len slovenského prekladu, ale aj kritickej analýzy. Vďaka tejto analýze Michal Havran odkryl politické i náboženské motivácie ich autorov a ukázal, ako je apokalyptická literatúra úzko prepojená s politickou propagandou, túžbou získať kontrolu nad budúcnosťou a vybaviť panovníka či vládcu metafyzickým poslaním Mesiáša. Apokalyptické vízie a ich zneužívanie ako nástroja tematizovania dejín, spoločenskej mobilizácie a politickej propagandy, sú pritom aktuálne dodnes.

Odporúčané knihy na mesiac október 2022

Bohuš Klein: Beckov a jeho slávni rodáci
Tam, kde rieka Váh opúšťa Trenčiansku kotlinu a vteká na Podunajskú nížinu, tam na ľavom brehu pod majestátnym hradom leží obec Beckov, bývalé stredoveké mestečko. Máloktoré mesto na Slovensku má také bohaté dejiny národných tradícií ako Beckov. Beckov bol bohatý nielen na pamiatky, ale v stredoveku bol významným strediskom vied a školstva. Tu sa narodili a pôsobili významní dejatelia našej kultúrnej a národnej histórie.
Táto útla knižka o Beckove a jeho slávnych rodákoch bola vydaná k oslavám Beckovských rodákov v apríli 1977. V knihe sa dozviete informácie o dejinách a kultúrnej histórii hradu i obce i o spomínaných slávnych rodákoch, ako napr. Alojz Mednyanský, Jozef Miloslav Hurban, Dionýz Štúr, Ján Ambro.

Ján Motola: 70 rokov skla v Nemšovej
Sklo je jedným z najstarších materiálov a je úzko spojené s históriou kultúry a jej technikami. Používa sa v umeleckom remesle, v architektúre, pri konzervácii a balení cenných potravín. Sklo je neoddeliteľnou súčasťou nášho životného prostredia. Používa sa v oblastiach výskumu, komunikačných technológií, architektúry a solárnych zariadení. Je ideálnym obalovým materiálom pre nápoje, potraviny a kozmetiku. 11. marca 1902 sa začali kopať základy sklárne v Nemšovej, ktoré boli slávnostne otvorené 25. novembra 1902. Sklárne sa postupne stali jedným z vedúcich výrobcov obalového skla v Európe a jediným výrobcom na Slovensku. Táto skromná jubilejná publikácia priblíži čitateľovi dejiny a osudy sklární v Nemšovej v rokoch 1902-1972.

Odporúčané knihy na mesiac október 2022

Príjemné čítanie!

Foto: bux.sk, megaknihy.sk (2), pantarhei.sk, VKMR (reprofoto) 

Anketa

Požičiavali by ste si elektronické knihy v knižnici? Áno (32%) Nie (34%) Uprednostňujem klasické knihy (32%) Počet hlasov: 38955

INFO MAILOM

Vyplňte Vašu e-mailovú adresu, na ktorú chcete dostávať pravidelné správy o dianí v knižnici.

Kalendár podujatí

Predchádzajúci mesiac Október 2022 Nasledujúci mesiac
Po Ut St Št Pi So Ne
  1 2
3 4 5
Podujatia na deň 5.10.2022
TAM HORE: Nevypovedané príbehy tatranských chát

05.10.2022, 16:30

6
Podujatia na deň 6.10.2022
Literárny klub Omega s A. Prnovou

06.10.2022, 16:00

7 8 9
10 11
Podujatia na deň 11.10.2022
J. Jilík: Bohyne zo Žítkovej

11.10.2022, 16:30

12 13 14 15 16
17 18 19 20
Podujatia na deň 20.10.2022
Syndróm vyhorenia

20.10.2022, 16:00

21 22 23
24 25 26
Podujatia na deň 26.10.2022
J. Banáš: Som Baťa, dokážem to!

26.10.2022, 17:00

27 28 29 30
31