Hlavná stránka / Objavte knihy mesiaca

Objavte knihy mesiaca

Výber odporúčaných knižných titulov na mesiac NOVEMBER 2021

Charlotte Roganová: Záchranný čln
Grace s manželom Henrym utečie z Ameriky do Londýna, na ceste späť však ich loď potopí nevysvetliteľný výbuch. Henry sa obetuje, aby zachránil Grace a dostal ju do záchranného člna, ktorý je už preplnený. Ak majú aspoň niektorí z pasažierov prežiť, iní musia zomrieť. Pasažieri lode sa odrazu zmenia z vysoko postavených bohatých ľudí na vyprahnuté trosky bojujúce o život na otvorenom mori. Znášať musia nielen nočný chlad a denné lúče slnka, ale aj hlad a intrigy a boj o moc, ktoré sa na lodi rozmáhajú. Keď Grace spomína na nezvyčajné okolnosti zoznámenia s Henrym, na možnosti, ktoré jej tento bohatý muž ponúkol, musí sa rozhodnúť: Urobí čokoľvek, zaplatí akúkoľvek cenu, aby si tieto privilégiá mohla ponechať?

Hugh Howey: Silo
Svet, ako ho poznáme dnes, sa stal neobývateľným. Posledným útočiskom ľudí, ktorým sa podarilo prežiť, je obrovské, vyše stoposchodové podzemné silo. Ľudia sa tu rodia, žijú a pracujú, aby sa po smrti stali výživou pre rastliny na farmách. Pohyb po sile je možný iba po točitom schodisku, mnohí obyvatelia sa preto od svojho rodiska za celý život nevzdialia viac než niekoľko poschodí. Platia tu prísne pravidlá, pôrodnosť podlieha kontrole, iná ako oficiálne schválená láska je neprípustná. Výhľad na zem sprostredkúvajú kamery a veľké obrazovky, no rozprávať či dokonca snívať o povrchu je zakázané. Trestom je, paradoxne, vyhnanstvo na vytúžený povrch zeme, z ktorého niet návratu. Silo sleduje osudy viacerých postáv a ich úsilie dopátrať sa pravdy o sile a zámeroch tajomného IT oddelenia, ktoré má v tejto uzavretej spoločnosti podozrivo výnimočné postavenie.

Odporúčané knihy na mesiac november 2021

Bryson, Bill: Stručná história takmer všetkého
Kniha je neuveriteľnou poznávacou jazdou svetom vedy, ktorá vás zoberie na jedinečné potulky.
Zo žeravého jadra planéty sa vyšplháte až na Mount Everest, od veľkého tresku prejdete až po 21. storočie.
Nazriete do vnútra atómu aj za oponu nekonečného vesmíru.

Stendardi, Maddalena: Ekoturistika - top 50 udržitelných destinací pro zelené cestování
Ekoturistika je ekologicky uvedomelý cestovateľ, ktorý má informácie o životnom prostredí.
Človek, ktorý navštívi určité miesto, a keď ho opúšťa, zanechá ho v lepšom stave a so spokojnejšími ľuďmi.
Každá cesta začína túžbou objavovať a učiť sa. Na jej začiatku je zvedavosť a úžas nad kultúrnou i ekologickou rozmanitosťou. Navrhuje vám 50 trás zo všetkých kútov sveta, ktoré môžete absolvovať na pešo, v konskom sedle, na bicykli alebo na kanoe či kajaku.

Odporúčané knihy na mesiac november 2021

Robert G. Fresson: Príbehy svetových vlajok
ILUSTROVANÝ SPRIEVODCA VLAJKAMI CELÉHO SVETA
Ak preskúmame vzory, farby a symboly na jednotlivých vlajkách, spoznáme aj dejiny a ašpirácie krajín, ktoré tieto vlajky reprezentujú. Vieš, že nepálska vlajka má ako jediná viac ako štyri strany? Alebo že na vlajke Mozambiku sa nachádza kniha, motyka a sa mopal AK-47? To všetko a ešte omnoho viac sa dozvieš práve v tejto knihe. Neváhaj a ponor sa do čarovného sveta vexilológie! Precízne ilustrácie Roberta G. Fressona so staromódnym nádychom sa objavili v magazínoch New York Times, Monocle, Guardian, GQ a New Yorker.

Thomas C. Brezina: Tigrí tím
DÉMON Z MAGICKEJ LAMPY
Na Tigrí tím čaká ďalšie vzrušujúce dobrodružstvo. Tentoraz sa odohráva v egyptskej Káhire, kde partia navštívi Beinho otca. Bohatý podnikateľ, ktorý žije uprostred púšte, dvojhlavý had a muž so šiestimi prstami, ktorému patrí magická lampa? Tigrí detektívi sú vtiahnutí do víru desivých udalostí, a keď Luk vyčaruje z magickej lampy démona, nový prípad naberá rýchly spád.

Odporúčané knihy na mesiac november 2021

Radovan Jambor: Vtáctvo Trenčína (Birds of the Trenčín city)
Atlasová monografia zachytávajúca vývoj vtáčích populácií na území mesta Trenčín za posledných 11 rokov v kontexte intenzívnych krajinno-ekologických zmien, ktoré tu nastali. Naznačuje úbytok vhodných biotopov a odporúča environmentálne šetrný urbanizmus v ďalšom rozvoji mesta, tiež citlivé riešenie konfliktných situácií v dôsledku synantropizácie niektorých vtáčích druhov. Publikácia je súčasne odborná a využiteľná pri rozhodovaní kompetentných, a súčasne aj ľahko čitateľná a dostupná bežnej verejnosti, ktorá hľadá pri presadzovaní verejných záujmov v ochrane prírody dostupný zdroj argumentácie.

Eva Sisková: Akademik Prof. MUDr. Ján Štefanovič, DrSc (Osobnosť medicíny - mikrobiológ a imunológ, významný lekár, vedec, vysokoškolský učiteľ)
Ján Štefanovič patrí k najvýznamnejším slovenským lekárom druhej polovice dvadsiateho storočia. Kniha obsahuje veľmi zaujímavý životný príbeh významného lekára, vedca, mikrobiológa a imunológa (zakladateľa klinickej imunológie na Slovensku). Obsahuje jeho spomienky na rodnú obec Moravské Lieskové, osobné skúsenosti s Martinom Rázusom, farárom v jeho rodnej obci. Spomienky na štúdium na Gymnáziu v Banskej Bystrici a na Lekárskej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Dotýka sa jeho študijného pobytu na Pasteurovom ústave v Paríži a rozvoju imunológie aj v súvislosti s transplantačným programom na Slovensku.
Obsahuje i spomienky Jána Štefanoviča na obdobie kedy vo funkcii vedúceho katedry mikrobiológie a imunológie ovplyvnil viac ako tridsať ročníkov študentov Lekárskej fakulty v Bratislave i Martine. V tejto úlohe ho pozná celá veľká generácia slovenských lekárov. Kniha sa dotýka i pôsobenia Jána Štefanoviča vo vedeckej hierarchii Univerzity Komenského, v Slovenskej a Československej akadémii vied. Kniha obsahuje vyjadrenia priateľov a spolupracovníkov. Informuje o bohatej publikačnej činnosti Jána Štefanoviča a obsahuje tiež zaujímavé fotografie z rodinného archívu, ktorých väčšina je zverejnená po prvý raz.

Odporúčané knihy na mesiac november 2021

Príjemné čítanie!

Foto: bux.sk (3), fragment.sk, megaknihy.sk, noveslovo.sk, sclib.svkk.sk, 82.sk 

Anketa

Požičiavali by ste si elektronické knihy v knižnici? Áno (30%) Nie (37%) Uprednostňujem klasické knihy (31%) Počet hlasov: 14441

INFO MAILOM

Vyplňte Vašu e-mailovú adresu, na ktorú chcete dostávať pravidelné správy o dianí v knižnici.

Kalendár podujatí

Predchádzajúci mesiac December 2021 Nasledujúci mesiac
Po Ut St Št Pi So Ne
  1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31