Hlavná stránka / Objavte knihy mesiaca

Objavte knihy mesiaca

Výber odporúčaných knižných titulov na mesiac JANUÁR 2022

Beatrix Zaťková: Dva svety
Dva roky samoty a beznádeje preruší stretnutie s Alexom, ktorého postretol v to nešťastné ráno rovnaký osud. Kto iný môže lepšie pochopiť hĺbku Lízinho smútku a prázdnoty ako on? Neúnavným pátraním Líza zisťuje, že podivný spánok ich najbližších nezavinila náhoda. Lenže to ani zďaleka netušila, že jej predchádzajúci život bol iba dobre nasimulovaným divadlom. Na vlastnú päsť rozohráva riskantnú hru, ktorej nitky vedú do najvyšších kruhov, a sama sa tak ocitá v nebezpečenstve. A čo ak sa v jedno ráno, v jednu minútu a sekundu možno opäť všetko zmení? Čo to spraví s Lízou a Alexom? Koho vlastne milujú, ako sa rozhodnú a zachránia si vôbec holé životy?

Colson Whitehead: Chlapci z Nickelu
Elwood Curtis, černošský chlapec, vyrastá v Tallahassee na Floride v 60. rokoch 20. storočia, v čase stále platných segregačných zákonov, ale aj silnejúceho hnutia za občianske práva. Sníva o štúdiu na vysokej škole, namiesto toho sa však ocitne v obávanej polepšovni Nickel. Elwooda drží pri zdravom rozume len priateľstvo s ďalším nespravodlivo odsúdeným mladistvým „delikventom“ Turnerom. Román Chlapci z Nickelu je fikcia inšpirovaná príbehom skutočnej polepšovne, ktorá fungovala viac ako sto rokov a zničila život tisíckam detí. Colson Whitehead vytvoril strhujúce rozprávanie, ktorým potvrdzuje povesť jedného z najlepších spisovateľov svojej generácie.

Odporúčané knihy na mesiac december 2021

Blaise Pascal: Myšlienky
Univerzálny génius Blaise Pascal (1623 - 1662) je jedným z najvýznamnejších matematikov a fyzikov v histórii ľudstva a zároveň patrí medzi najpoprednejšie postavy dejín filozofie.
V Myšlienkach sa zrkadlí mnohovrstvové myslenie jeho veľkého ducha. Zaoberá sa v nich ľudským vnímaním, poznávaním, vedomím, dušou, mysľou, pocitmi, vierou, ale aj politikou. Zvažuje, analyzuje, reflektuje a kladie otázky. Niečo vysvetlí, iné ostáva len načrtnuté. Tiež sa v nich dozvieme na čo Pascal na prahu novoveku prišiel a čo dôkladne premyslel: Človek je viac ako poznanie, moc, majetok áno, viac ako všetko na svete. Pascal vie, že v ľudskom srdci je stopa, ktorú sledovať je nanajvýš rozumné... A tak čítanie Pascalových Myšlienok umožní aj takému čitateľovi, ktorý sa nezaujíma o otázky náboženstva a teológie, inšpirovať sa jeho múdrosťou, hľadaním zmyslu života a láskou k blížnemu.
Dielo Myšlienky bolo ucelene vydané až po Pascalovej smrti. A od prvého vydania v roku 1670 vo Francúzsku patrí toto dielo ku klenotom svetovej literatúry. Na Slovensku vychádza v treťom vydaní.

Susie Hodge: Krátky príbeh umenia
Vreckový sprievodca kľúčovými smermi, dielami, námetmi a technikami.
Krátky príbeh umenia prináša inovatívny náhľad na svet umenia. Jednoducho skoncipovaná kniha sa venuje 50 kľúčovým výtvarným dielam umeleckej histórie - od jaskynných malieb v Lascaux až po súčasné inštalácie - a zároveň ich spája s najdôležitejšími umeleckými smermi, námetmi a technikami.
Prístupná, obsahovo úsporná a bohato ilustrovaná kniha podáva vysvetlenie, ako, prečo a kedy sa umenie menilo, kto prišiel s určitými trendmi, v čom spočívali, kde ich vytvorili a prečo boli dôležité. Objasňuje svet umeleckých pojmov a poskytuje čitateľom všetkých generácií možnosť dôsledne porozumieť umeniu a zažiť skutočné potešenie zo sveta umeleckých diel.
Susie Hodge je historičkou umenia a umelkyňou. Napísala už mnoho úspešných kníh venovaných výtvarnému umeniu a jeho dejinám.

Odporúčané knihy na mesiac december 2021

Martin Šimovec: Možno neuveríte, ale stalo sa
Kniha reportáží novinára a publicistu Martina Šimovca s podtitulom Zabudnite na nemožné. Obsahuje cestopisné reportáže, krimi príbehy, osudy zaujímavých ľudí, históriu, príbehy o hľadačoch pokladov i vykrádačoch hrobov, zaujímavosti, hľadanie neznámych hrobov, stretnutia so známymi osobnosťami, pohľad do tajomných podzemí...

Martin Šimovec: Možno neuveríte, ale stalo sa II
Pokračovanie kníh reportáží novinára a publicistu Martina Šimovca, tentokrát s podtitulom Život sa však nezastavil. Rozhovory so známymi osobnosťami, krimi príbehy, reportáže z rómskeho i väzenského prostredia, reportáže z koncentračných táborov, pohľad do sveta asociálov a bezdomovcov, zaujímavosti a kuriozity, rekordy i smrť po útoku teroristov v Himalájach a množstvo iných reportáží.

Odporúčané knihy na mesiac december 2021

Gabriela Futová: Šelmy v lavici
Príbeh sa začína, keď rodičia z ničoho nič Dorotke oznámia, že sa sťahujú. A to dokonca do iného mesta. Toto rozhodnutie, ktoré sa hlavnej hrdinke zdá spočiatku ako príšerné, nakoniec predsa nebude až také zlé. A to najmä vďaka novej škole a pani učiteľke. Verili by ste tomu? Potom ako v prvý deň v triede Dorotku privítajú nielen spolužiaci ale aj zvieratká, pochopí, že to nebude celkom „normálna“ škola. A to je len začiatok. Dorotka spoznáva rôzne typy žiakov ako napr. Frflavku nespokojnú, ale aj Zabúdača roztržitého. O každodenných zážitkoch sa zveruje svojmu denníku.

Christelle Chatel: Vlk a lev
Keď mladej študentke hudby Alme zomrie milovaný dedko, vracia sa na ostrov obkolesený divokou prírodou, kde vyrastala. Krátky pobyt naruší nielen levíča, ale aj vlčica s mláďaťom, ktoré u nej nájdu útočisko. Jej život sa zmení od základov. Levíča s vĺčaťom vyrastajú bok po boku, až kým tajomstvo ich existencie nevypláva na povrch. Najlepší priatelia sú zrazu oddelení mrežami, tisícky kilometrov od seba — zvládnu to? Podarí sa Alme nájsť a zachrániť rodinu, ktorú si zvolila?

Odporúčané knihy na mesiac december 2021

Príjemné čítanie!

Foto: bux.sk (3), databazeknih.cz (2), megaknihy.sk (2), vydavatelstvomotyl.sk 

Anketa

Požičiavali by ste si elektronické knihy v knižnici? Áno (30%) Nie (37%) Uprednostňujem klasické knihy (32%) Počet hlasov: 14737

INFO MAILOM

Vyplňte Vašu e-mailovú adresu, na ktorú chcete dostávať pravidelné správy o dianí v knižnici.

Kalendár podujatí

Predchádzajúci mesiac December 2021 Nasledujúci mesiac
Mo Tu We Th Fr Sa Su
  1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31