Hlavná stránka / Objavte knihy mesiaca

Objavte knihy mesiaca

Výber odporúčaných knižných titulov na mesiac APRÍL 2023

Dušo Martinčok: Niekto sa nájde
Desať príbehov o ľuďoch žijúcich v jednej bratislavskej bytovke. Do starého domu so zvláštnou modernou nadstavbou sa nasťahuje malý chlapec Oliver. Rád na špinavom schodisku vegetuje a číta si. V každom ďalšom príbehu má o rok viac. V niektorých sa len mihne, v iných je ústrednou postavou. Všetci ho poznajú, hoci sa často nepoznajú ani medzi sebou. Obyvatelia bytovky by boli najradšej ostrovmi sami pre seba, ale to sa nedá. Majú priveľa spoločného. Schody, stúpačky, dieru v streche. Zdieľajú spomienky, počujú svoje kýchnutia, nadávky, vzdychy pri milovaní. Vždy ich spájal dom, v ktorom žijú. A teraz aj tmavovlasý chlapec s knihou na schodoch.

Laura Frantz: Unášané srdce
Je rok 1755 a nad koloniálnym Yorkom vo Virgínii visí hrozba vojny s Francúzskom. Výrobkyňa čokolády Esmée Shawová zvádza boj – so svojím srdcom. Oslávila dvadsiate ôsme narodeniny a zmierila sa s tým, že po neúspešnom vzťahu, ktorý prežila pred desiatimi rokmi a z ktorého sa nikdy nespamätala, prežije zvyšok života sama. Túži však nájsť niečo, čo by ju napĺňalo a dalo jej životu zmysel. Kapitán Henri Lennox sa po dlhej neprítomnosti vrátil do prístavu a je rozhodnutý dostavať maják v nebezpečnej zátoke Chesapeake – sen, o ktorý sa kedysi delil s Esmée. Keď ho však koloniálna vláda požiada, aby viedol tajnú námornú výpravu proti Francúzom, jeho budúcnosť je zrazu neistá. Udrží ich vojna a ľútosť od seba, alebo ich spoločná vízia a oddanosť kolónii zahoja dávne rany, ktoré si navzájom spôsobili?

Odporúčané knihy na mesiac apríl 2023

Michael Pollan: Dilema všežravca. Príbehy štyroch jedál
Pollan v knihe sleduje rôzne potravinové reťazce, ktoré nás živia, od pôdy na tanier – až po malé množstvo skutočných jedál. Naša schopnosť zásadne modifikovať potravinové reťazce, od ktorých závisíme, nám otvorila nové možnosti požívateľnosti. No dôsledky tejto revolúcie na naše zdravie a zdravie prírodného sveta ešte stále celkom nechápeme. Mnohí dnes pôsobia úplne spokojní s jedením na konci priemyselného potravinového reťazca, akoby nad tým ani nerozmýšľali. Táto kniha asi nie je pre nich. Sú v nej veci, ktoré by im pokazili chuť. Zároveň však je o potešení z jedla, o takom uspokojení, ktoré sa vedomosťami len prehlbuje.

Jan Kršňák: Digiděti
Koľko času s obrazovkou je tak akurát, aby deti obstáli v budúcnosti a súčasne cestou nepostrácali svoju ľudskosť, kedy kúpiť deťom prvý telefón, ako v domácnosti nastaviť pravidlá používania obrazoviek, aké nebezpečie prináša sieť, alebo ako môžete prispieť k premene školského vyučovania, aby bolo pre deti prínosom i v digitálnom čase. To a mnoho ďalšieho sa dozviete práve v tejto knihe.

Odporúčané knihy na mesiac apríl 2023

Blažej Belák: Kamenné vráta
Pútavo napísaná a tematicky bohatá kniha obsahuje 80 pôvodných povestí, rozprávok a príbehov z povodia Bebravy medzi Trenčínom a Topoľčanmi. Je určená pre deti, mládež, ale určite zaujme i dospelých čitateľov z nášho kraja ako i z celého Slovenska. Napísal ju skúsený autor – spisovateľ a básnik, je ilustrovaná autentickými fotografiami z tamojšieho prostredia.

Zdena Hešterová: Zbrojársky priemysel na strednom Považí v rokoch 1938-1945
Cieľom publikácie je priblížiť problematiku zbrojárskeho priemyslu na strednom Považí v rokoch 1938 – 1945 so zameraním na dva najväčšie a najvýznamnejšie slovenské zbrojárske závody v Dubnici nad Váhom a Považskej Bystrici a od roku 1943 aj Leteckú továreň v Trenčianskych Biskupiciach. Cieľom autorky je analyzovať proces nemeckej exploatácie slovenského zbrojárskeho priemyslu a zároveň produkciu, odbyt, investície, výrobný program, obchodné aktivity, sociálny program považských zbrojoviek v nadväznosti na domácu a zahraničnú politiku.

Odporúčané knihy na mesiac apríl 2023

Príjemné čítanie!

Foto: bux.sk, databazeknih.cz, diderot.sk, eknihovna.cz, library.sk, VKMR 

Anketa

Požičiavali by ste si elektronické knihy v knižnici? Áno (32%) Nie (34%) Uprednostňujem klasické knihy (32%) Počet hlasov: 40414

INFO MAILOM

Vyplňte Vašu e-mailovú adresu, na ktorú chcete dostávať pravidelné správy o dianí v knižnici.

Kalendár podujatí

Predchádzajúci mesiac Apríl 2023 Nasledujúci mesiac
Po Ut St Št Pi So Ne
  1 2
3 4 5 6
Podujatia na deň 6.4.2023
Literárny klub Omega

06.4.2023, 16:00

7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18
Podujatia na deň 18.4.2023
Sibyla Mislovičová: O slovenčine veselo i vážne

18.4.2023, 16:30

19 20
Podujatia na deň 20.4.2023
Je spánok dôležitý?

20.4.2023, 16:00

21 22 23
24 25 26 27 28 29 30