Hlavná stránka / Objavte knihy mesiaca

Objavte knihy mesiaca

Výber odporúčaných knižných titulov na mesiac DECEMBER 2022

Pam Jenoffová: Žena s modrou hviezdou
Nezabudnuteľný príbeh o sile priateľstva a pevnej vôli prežiť, sa opiera o skutočné udalosti.
Píše sa rok 1942. Vo svete zúri druhá svetová vojna a osemnásťročná Sadie Gaultová býva s rodičmi v krakovskom gete. Keď nacisti začnú geto likvidovať, Sadie musí s rodinou hľadať útočisko v nebezpečných kanáloch pod mestom. Jedného dňa nazerá na svet cez mrežu a vidí, ako si nejaké dievča kupuje na trhu kvety. V tom istom meste žije Ella Stepanková, bohaté poľské dievča. Hoci je vojna, ona si žije pomerne pokojne s nevlastnou matkou, ktorá má úzke styky s nemeckými okupantmi. Keď sa Ella jedného dňa vyberie na trh, všimne si, ako sa pod mrežou na uličnom kanáli čosi pohne. Len čo sa pozrie lepšie, zistí, že v kanáli sa skrýva dievča. Ella začne dievčaťu pomáhať a postupne sa spriatelia. Situácia vo vojnou sužovanom Krakove sa však zhoršuje a priateľstvo dvoch rovesníčok v celkom odlišných životných situáciách naráža na rozličné úskalia a nepriazeň osudu.

Jo Spain: S naším požehnáním
Rok 1975. Zdrvenej matke vytrhávajú z rúk jej novorodené dieťa. Rok 2010. V parku v írskom Dubline je uprostred zimy nájdené telo starej ženy. Prípad začína vyšetrovať skúsený inšpektor Tom Reynolds. Je presvedčený, že vražda súvisí s históriou neslávne preslávených Magdaleniných práčovní, kam boli v 19. storočí posielané „padnuté ženy". Reynolds a jeho tím sledujú stopu vraha až do odľahlého kláštora na írskom vidieku. Blížia sa Vianoce, ale tím detektívov sa čoskoro začne obávať, že sa k svojim blízkym hneď tak nevráti. Akonáhle totiž dorazí na miesto, všetkým je jasné, že vrah je im nablízku... a že za hriechy z minulosti sa bude chcieť mstiť aj naďalej.

Odporúčané knihy na mesiac 12/2022

Isabella Tree: Zdivočená farma
V roku 2000 si Isabella Tree a jej manžel Charlie Burrell boli nútení priznať, že intenzívne vedené poľnohospodárstvo na ich farme Knepp v západnom Sussexe je ekonomicky neudržateľné. Na pokraji bankrotu sa odhodlali pre radikálny krok a zverili svojich 1400 hektárov panstva späť do rúk prírode. Vďaka minimálnym ľudským zásahom a stádam voľne sa pasúcich zvierat, ktoré sú hnacou silou pri obnovovaní biotopov, ich „zdivočená farma" dnes prekypuje životom. Ani nie 20 rokov po začatí experimentu sa panstvo Knepp stalo útočiskom pre mnoho vzácnych živočíšnych a rastlinných druhov a jeho celková biodiverzita prudko vzrástla. Ich projekt je inšpirujúcim príkladom ochrany prírody, pretože ukazuje, ako sa môže podariť, s prírodou vo vedení, obnoviť pôdu aj divoký život v dramaticky krátkom čase.

Veronika Boleková - Veronika Chlebcová - Eva Naništová: Psychoonkológia: indikátory - merania - intervencie
Monografia prezentuje ucelený pohľad na problematiku psychologickej kvality života onkologických pacientov. Vychádza z viacúrovňovej a kontextuálnej definície kvality života spojenej so zdravím, pričom analyzuje, ako onkologické ochorenie zasahuje do subjektívne aj objektívne vnímanej kvality života. Komplexný prístup k starostlivosti o onkologického pacienta preto vyžaduje nielen zabezpečenie medicínskej starostlivosti, ale aj psychologickú a sociálnu starostlivosť, o to viac, že psychosociálna kvalita života nie je bez vplyvu na samotné onkologické ochorenie. Osvojenie si a zavedenie jednotlivých meraní a intervencií do výskumnej a klinickej praxe má punc svetového štandardu a vysokej profesijnej kvality, nevyhnutnej pre pokrok onkologickej starostlivosti na Slovensku.

Odporúčané knihy na mesiac 12/2022

Milan Belás: Priehrada mládeže Nosice (obrazová dokumentácia)
Knižná publikácia vznikla pri príležitosti jubilea tohto výnimočného a všeobecne prospešného diela na Váhu. Cieľom bolo priblížiť dianie v rámci výstavby Priehrady mládeže tak, ako to zaznamenali naši poprední i menej známi fotografi. Každá z dobových snímok je dnes už historickým a častejšie aj umeleckým dielom, zachytávajúc kolorit doby, v ktorej pred časom žili a pracovali naši predkovia, ktorí nám zanechali tento významný odkaz svojej doby.

Kolektív autorov: Uhrovec a Alexander Dubček : publikácia vydaná pri príležitosti 100. výročia narodenia Alexandra Dubčeka
V roku 2021 sme si pripomenuli 100. výročie narodenia Alexandra Dubčeka. Pri tejto príležitosti vyšla publikácia, ktorá prezentuje históriu i súčasnosť obce Uhrovec, kultúrne pamiatky, pamätihodnosti obce a mikroregiónu Uhrovská dolina. Jej značnú časť tvoria informácie a fotografie venované životu, dielu a pamiatke významného rodáka Alexandra Dubčeka. Podrobne je spracovaná jeho životopisná chronológia, ocenenia, ktoré mu boli udelené, filmová, divadelná a dokumentárna tvorba zachytávajúca dôležité medzníky jeho života či zoznam mincí, poštových známok a medailí, ktoré mu boli venované. Publikácia prezentuje aj súťaže, semináre, výstavy a podujatia organizované na pamiatku Alexandra Dubčeka.

Odporúčané knihy na mesiac 12/2022

Jaime Grabau Raúl Picatoste: ALEX sa hnevá
Záchvaty hnevy sú prirodzenou súčasťou vývoja a znamenajú výzvu pre dieťa aj pre dospelých – a treba k nim takto pristupovať. Nejde o to, že by bolo dieťa zlé alebo nevychované. Ide o zložitejšiu otázku, ktorú treba pochopiť, aby sme dieťaťu umožnili prvé krôčiky na ceste k sebaprijatiu, zdravému sebavedomiu a budúcemu asertívnemu správaniu.
Ak so svojím dieťaťom vo veku 2 až 6 rokov zažívate niečo podobné, môžu vám pomôcť niektoré z nápadov vo v tejto knižke. Dieťa môže okrem počúvania príbehu odpovedať na položené otázky, premýšľať o nich, zdieľať svoje myšlienky a zážitky s dospelými a plniť rôzne úlohy podľa uvedeného zadania. Hlavným zámerom je podporiť citlivý prístup k deťom. Preto je dôležité, aby ste túto knižku čítali a prezerali spoločne s nimi.
Edícia Rastieme s príbehom ponúka minipríbehy pre deti vo veku od dvoch do šiestich rokov a ich rodičov. Každý text prispieva k lepšiemu pochopeniu, čo sa v danej vývojovej etape odohráva, a prináša tipy, ako rozvoj dieťaťa podporiť. Hlavným cieľom edície je zábavnou formou rozvíjať porozumenie medzi rodičmi a deťmi, aby spoločne zvládali úskalia, ktoré toto obdobie prináša. Autormi všetkých príbehov sú uznávaní odborníci so špecializáciou na vývojovú psychológiu.

Jaime Grabau Raúl Picatoste: ALEX nechce spať
Problémy s večerným zaspávaním sa občas vyskytnú v každej rodine. Chcete vedieť, prečo sa deti bránia uloženiu do postieľky? Prečo sa im nechce spať? Boja sa niečoho? Dokážu nakoniec pokojne zaspať?
Ak so svojím dieťaťom vo veku 2 až 6 rokov zažívate niečo podobné, môžete vyskúšať niektoré z nápadov v tejto knižke. Dieťa môže okrem počúvania príbehu tiež odpovedať na položené otázky, premýšľať o nich, zdieľať svoje myšlienky a zážitky s dospelými a plniť rôzne úlohy podľa uvedeného zadania. Hlavným zámerom je podporiť citlivý prístup k deťom. Preto je dôležité, aby ste túto knižku čítali a prezerali spoločne s dieťaťom.
Edícia Rastieme s príbehom ponúka minipríbehy pre deti vo veku od dvoch do šiestich rokov a ich rodičov. Každý text prispieva k lepšiemu pochopeniu, čo sa v danej vývojovej etape odohráva, a prináša tipy, ako rozvoj dieťaťa podporiť. Hlavným cieľom edície je zábavnou formou rozvíjať porozumenie medzi rodičmi a deťmi, aby spoločne zvládali úskalia, ktoré toto obdobie prináša. Autormi všetkých príbehov sú uznávaní odborníci so špecializáciou na vývojovú psychológiu.

Objavte knihy mesiaca - november 2022

Príjemné čítanie!

Foto: bux.sk, fortunalibri.sk, fotoeuro.sk, knihaantik.sk, megaknihy.sk, moja-kniha.sk, veda.sav.sk 

Anketa

Požičiavali by ste si elektronické knihy v knižnici? Áno (32%) Nie (34%) Uprednostňujem klasické knihy (32%) Počet hlasov: 39726

INFO MAILOM

Vyplňte Vašu e-mailovú adresu, na ktorú chcete dostávať pravidelné správy o dianí v knižnici.

Kalendár podujatí

Predchádzajúci mesiac Júl 2022 Nasledujúci mesiac
Po Ut St Št Pi So Ne
  1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31