Hlavná stránka / Objavte knihy mesiaca

Objavte knihy mesiaca

Výber odporúčaných knižných titulov na mesiac JÚL 2022

Aleš Pivoda, Josef Doucha: Orlické vraždy: Akce Přehrada očima vyšetřovatele
Plastický obraz rozsiahlej trestnej činnosti, postupu objasňovania a vyšetrovania prípadu vrátane rozhodujúcich svedeckých výpovedí.

Mark Sullivan: Posledné zelené údolie
Koncom marca 1944, keď sa Stalinove vojská tlačia na Ukrajinu, stoja Emil a Adeline pred jedným z najťažších rozhodnutí. Majú čakať na vpád sovietskeho medveďa a riskovať, že ich pošlú na Sibír? Alebo majú nasledovať vlkov – vražedných nacistických dôstojníkov, ktorí sa zaviazali chrániť „čistokrvných“ Nemcov. Martelovci sú jednou z mnohých rodín nemeckého pôvodu, ktorých predkovia hospodárili na Ukrajine viac než sto rokov. Emil a Adeline však vedia, ako sa žije pod tvrdou rukou stalinovského režimu. Aby unikli jednému nepriateľovi, rozhodnú sa spojiť s druhým. Nasledujú vlkov, ktorými pohŕdajú, ale sú ich jedinou šancou získať slobodu. Uviaznutí medzi dvoma bojujúcimi stranami a vystavení ťažkým skúškam, zisťujú, akú silu má ich odhodlanie a láska.

Odporúčané knihy na mesiac júl 2022

Brigitte Schorr: Veľmi citlivá maminka
Všetko vnímajú oveľa intenzívnejšie, o všetkom viac premýšľajú, jednoducho im všetko pripadá "veľa". Veľmi citliví ludia - a to je skoro každý piaty - sa často dostávajú na hranice svojich možností. Mať dieťa so sebou prináša záplavu vnemov a pocitov, ktoré človeka dokážu poriadne pohltiť. Ďalší stres potom môže spôsobovať množstvo rád a názorov od okolia. V tejto knihe nájdu hypersenzitívne maminky mnoho tipov na zamyslenie a praktických nápadov, ako si ľahšie usporiadať každodenný život. Autorka je tiež hypersenzitívna a vo Švajčiarsku stojí na čele Inštitútu pre hypersenzitivitu.

Dionýz Dugas: Protivírusové bylinky
Bylinky v sebe ukrývajú magickú liečebnú moc a už naši predkovia ich vnímali ako zázraky prírody dostupné pre každého. V knihe nájdete charakteristiku a návod s receptami na ich použitie podľa ľudovej lekárne.

Odporúčané knihy na mesiac júl 2022

Ján Kudla: Trenčianske tlačiarne
Vynález kníhtlače patrí k najrevolučnejším činom, ktorým si ľudstvo v 15. storočí otvorilo brány do novej epochy vývoja. I keď Guttenbergov objav sa čoskoro rozšíril po Európe, trvalo takmer 200 rokov, kým vznikli prvé tlačiarne na Považí. Kníhtlač na Slovensko prenikala najmä príchodom českých exulantov. Jeden z nich, Václav Vokál, založil v Trenčíne v r. 1637 prvú kníhtlačiareň. Táto publikácia oboznamuje verejnosť s rozvojom kníhtlačiarstva v Trenčíne od raných počiatkov po koniec šesťdesiatych rokov. Popri stručnom prehľade dejín kníhtlačiarstva obsahuje publikácia prierez rozvojom technického vybavenia najväčšej trenčianskej tlačiarne, predchodkyne dnešných tlačiarní Pardon. Ďalšia časť publikácie ponúka prehľad novín a časopisov, ktoré sa tlačili v Trenčíne v r. 1918-1966.

60 rokov priemyselnej odevnej výroby v Trenčíne : 1940-2000
Publikácia, ktorá vyšla v roku 2000 pri 60 výročí podniku, prináša dnes nostalgické spomienky. V auguste 2007 sa ukončila výroba jedného z najväčších odevných podnikov na Slovensku-Odevy, neskôr Ozety Trenčín. Skončila po 67 rokoch. Svoj pracovný život firme venovalo niekoľko generácií obyvateľov Trenčína, zo širokého okolia i z rôznych kútov Slovenska. Ozeta odievala ľudí v mnohých kútoch sveta a jej pracovníci vyrábali odevy na vysokej kvalitatívnej úrovni. Podnik mal okrem hlavnej prevádzky v Trenčíne výrobné závody aj v Tornali, Topoľčanoch, Hlohovci a Skalici. Úvodná časť tejto brožúry nám priblíži históriu vzniku, keď si prostejovský podnikateľ Jan Nehera prenajal na Palackého ulici dve budovy a keď v roku 1940 začala výroba s 33 zamestnancami. V ďalších častiach publikácia charakterizuje jednotlivé obdobia a činnosť jednotlivých divízií na Slovensku. Text, ktorý je v slovenčine, angličtine a nemčine, je obohatený fotografiami.

Odporúčané knihy na mesiac júl 2022

Jill Barklem: Rozprávky spod černičia
Čarovný svet myších obyvateľov v černicovej húštine už celé desaťročia rozveseľuje malých čitateľov. Príbehy dobrosrdečných, starostlivých myšiek obleteli celý svet. Vyberte sa na prechádzku k černičiu. Ktovie, možno keď sa lepšie prizriete, uvidíte v kríkoch malé domčeky a v nich usilovné, usmiate myšky... Rozprávky spod černičia vychádzajú v slovenčine prvýkrát. Kompletné vydanie obsahuje tieto rozprávky: Jarný príbeh, Letný príbeh, Jesenný príbeh, Zimný príbeh, Tajné schodisko, Vysoké vrchy, Morský príbeh a Poppine deťúrence.

Ľubomír Feldek: Hra pre tvoje modré oči
„Pravdepodobne každý umelec, nielen Beethoven, má jedno dielo, ktoré nazýva osudovým. Mojou osudovou sa stala Hra pre tvoje modré oči napísaná 30. 11. 1957. Vo chvíli, keď kniha opúšťala tlačiareň, bolo o jej osude rozhodnuté a 10 000 exemplárov putovalo rovno do šrotu. Stala sa obeťou cenzúry - režim ju označil za ideologicky neprijateľné dielo. Podarilo sa zachrániť iba niekoľko kusov - stala sa z nich zberateľská rarita." (Ľubomír Feldek)

Odporúčané knihy na mesiac júl 2022

Príjemné čítanie!

Foto: bux.sk (4), preskoly.sk (2), VKMR (2) 

Anketa

Požičiavali by ste si elektronické knihy v knižnici? Áno (31%) Nie (35%) Uprednostňujem klasické knihy (32%) Počet hlasov: 31535

INFO MAILOM

Vyplňte Vašu e-mailovú adresu, na ktorú chcete dostávať pravidelné správy o dianí v knižnici.

Kalendár podujatí

Predchádzajúci mesiac Júl 2022 Nasledujúci mesiac
Po Ut St Št Pi So Ne
  1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31