Spomíname na Juraja Gönciho-Trenčianskeho

Spomíname na Juraja Gönciho-Trenčianskeho

Patril k výrazným osobnostiam kultúrneho i spoločenského života v Trenčíne. Básnik, publicista, literát, režisér, scenárista, kultúrno-osvetový pracovník, knihovník a zároveň dlhoročný riaditeľ trenčianskej knižnice Juraj Gönci by sa bol 14. decembra dožil 100 rokov.

Juraj Gönci zostal rodnému Trenčínu verný celý život. Tu sa narodil, pracoval aj zomrel.


Takmer dvadsaťpäť rokov bol riaditeľom knižnice, ktorá sa pod jeho vedením vypracovala z mestskej na okresnú a krajskú. Vybudoval knižnicu univerzálneho charakteru, patriacu k najvýznamnejším inštitúciám svojho druhu na Slovensku. Odborné znalosti z oblasti knihovníctva zužitkoval pri písaní monografie, kde zmapoval históriu trenčianskej knižnice od jej vzniku až po rok 1990. Podieľal sa na vypracovaní viacerých smerníc, vyhlášok, zákonov z oblasti knihovníctva či osvety. Riadil okresné i miestne knižnice bývalého Západoslovenského kraja. Dôraz kládol na profesionalitu a odbornú úroveň pracovníkov, podporoval ich ďalšie vzdelávanie.
Juraj Gönci uplatnil tvorivé a organizačné schopnosti pri organizovaní nezabudnuteľných  "trenčianskych literárnych štvrtkov", ktoré sa v 30. a 40. rokoch minulého storočia pravidelne uskutočňovali v hoteli Tatra za účasti významných slovenských umelcov. Pôsobil tiež ako redaktor regionálnych periodík – Považského hlasu, Hlasu Nitrianskeho kraja, Trenčianskych novín. Organizačne, dramaturgicky a režijne viedol Divadlo poézie, ktoré združovalo pri trenčianskej knižnici skupinu milovníkov umeleckého prednesu. Počas svojej činnosti divadielko uviedlo vyše dvadsať literárnych pásiem o živote a diele slovenských a svetových literátov. Bol taktiež spoluzakladateľom Klubu priateľov umenia.
Gönci bol literárne činný pod pseudonymom Juro Trenčiansky. V roku 1936 vydal svoju prvú básnickú zbierku Hluché ozveny, neskôr nasledovali Zradená zem, Veterný kohút,  Kontraband a ďalšie. Je autorom mnohých odborných prác z oblasti vývoja regionálneho verejného knihovníctva. Pri príležitosti 85. narodenín mu vydalo Mesto Trenčín a Štátna krajská knižnica personálnu bibliografiu s názvom Knihovník s dušou básnika, ktorú zostavila Ľudmila Strohnerová. Za výsledky svojej práce získal viacero ocenení. V roku 1969 mu udelili čestný titul Zaslúžilý pracovník kultúry. Zomrel 6. marca 2005.

Výstavka k nedožitým 100. narodeninám Juraja Gönciho-Trenčianskeho v knižnici

K nedožitým 100. narodeninám Juraja Gönciho-Trenčianskeho pripravila Verejná knižnica M. Rešetku v Trenčíne tematickú výstavku. Expozíciu si môžete pozrieť v priestoroch na Jaselskej ulici.

Fotogaléria

3 fotografie