Objavte knihy mesiaca

Výber odporúčaných knižných titulov na mesiac JÚN 2023

Katie Gutierrez: Dvojitý život
Nikto ani len netušil, že Dolores „Lora“ Riverová vedie dvojitý život. Vydatá naraz za dvoch mužov dokázala dlhý čas udržať obe rodiny v šťastnej nevedomosti. Raz však každá bublina praskne, a keď sa Lorin prvý muž Fabian dozvie pravdu, nemôže sa to skončiť inak ako tragédiou. Andresa Russoa nájdu mŕtveho v hotelovej izbe a Fabian sa k jeho vražde prizná bez mihnutia oka. Po viac ako tridsiatich rokoch sa k prípadu vracia spisovateľka Cassie Bowmanová, ktorú odmalička fascinovali pravdivé kriminálne príbehy. Sama vie, aké komplikované môžu byť rodinné pomery, a prekvapí ju, keď Lora súhlasí s rozhovorom. Ako sa ženy postupne zbližujú, Cassie odhaľuje nielen vlastné temné tajomstvá, ale začína si uvedomovať, že v noc Andresovej vraždy mohlo byť všetko inak, ako sa zdá. Nájdu obe dosť odvahy čeliť pravde?

Oľga Feldeková: Možno si zatancujeme na druhom svete
Zbierka próz Oľgy Feldekovej je výberom textov, ktoré publikovala v minulosti, či už knižne, alebo v časopisoch, a dnešnému čitateľovi nie sú známe. Nadväzuje na knihy, ktoré už vyšli: Kým som šťastný (2013) a Minútové romány (2018). Okrem textov inšpirovaných detstvom na Orave tu čitateľ nájde spomienku na august 1968, na osemdesiate roky, ale aj na menej známe „pražské obdobie“ v deväťdesiatych rokoch. Hoci je autorka populárna televízna humoristka, humor jej textov je plný nostalgie. A hoci detstvo a časť dospelého života prežila v komunizme, zachovala si až detsky slobodný pohľad na svet. Feldeková čerpá inšpiráciu na rodnej Orave, podobne ako ju celý život čerpala maliarka Mária Medvecká. Spojenie jej textov s Medveckej kresbami je prekvapujúco prirodzené. Čitateľ aj znalec maliarkinho diela azda ocení malé prekvapenie – portrét Oľgy Feldekovej ako dieťaťa.

Odporúčané knihy na mesiac JÚN 2023

Oliver Lascar: Svet podľa Elona Muska
Génius alebo podvodník? Vedecký pohľad na jeho projekt
Táto kniha prináša pohľad na aktivity jedného z najbohatších ľudí sveta z vedeckej perspektívy, ktorá umožňuje realisticky porovnať jeho plány a marketingové bubliny s tým, čo je naozaj technicky zrealizovateľné.
Fenomén Musk sa rozhodne nedá prehliadnuť. Elon Musk totiž sníva vo veľkom, sľubuje ľudstvu, že čoskoro opustí kolísku Zeme a osídli Mars, no a popritom si len tak pre radosť kúpi svoju obľúbenú sociálnu sieť Twitter....

John Hirst: Najstručnejšia história Európy
Ucelený pohľad na príbeh nášho kontinentu.
Odhaľte rozhodujúce momenty, ktoré formovali európsky kontinent. Objavte tisíce rokov histórie skoncentrovaných do desiatich krátkych kapitol. V tejto krátkej, zábavnej a podnetnej knihe ponúka uznávaný historik John Hirst fascinujúci pohľad na vlastnosti, vďaka ktorým sa Európa stala civilizáciou, ktorá zmenila svet.

Odporúčané knihy na mesiac JÚN 2023

Mesto Nemšová : monografia : Nemšová, Ľuborča, Kľúčové, Trenčianska Závada
Nemšová leží na úpätí Bielych Karpát, pri sútoku riek Váh a Vlára, 15 kilometrov od Trenčína a 10 kilometrov od českých hraníc. Kedysi samostatná obec sa v roku 1976 zlúčila s obcami Kľúčové, Ľuborča a Trenčianska Závada. 1. januára 1989 získala štatút mesta. Rozsiahla monografia zostavovateľa Mariána Lehotského, ktorú vydalo v roku 2017 Mesto Nemšová pri príležitosti 775. výročia prvej písomnej zmienky, zachytáva prerod štyroch obcí na dynamicky sa rozvíjajúce mesto. Publikácia na 333 stranách s 1450 fotografiami a ilustráciami odhaľuje charakter mesta, ktoré sa predovšetkým spoločným úsilím jeho obyvateľov vyvinulo do dnešnej podoby. Zoznámite sa s históriou, špecifickou faunou a flórou, s významnými osobnosťami, kultúrno-historickými pamiatkami. Monografia o meste Nemšová je prvou publikáciou svojho druhu, ktorá vychádza v takom širokom rozsahu. Ponúka ucelený pohľad na postupný prerod osídľovaného územia v praveku až po modernú súčasnosť.

Štefan Kaštýľsky a Sidónia Gardoňová-Ondrušová: Povesti z Trenčianskeho kraja
Autor, zberateľ regionálych povestí, je rodák z Púchovskej doliny. Publikácia Povesti z Trenčianskeho kraja bola prihlásená do súťaže O najkrajšiu knihu Slovenska v roku 2019. Pri jej písaní vyhľadával ešte žijúcich pamätníkov, aby zaznamenal príbehy zo starých čias pre mladé generácie, aby sa plynutím času nezabudlo, ako to bolo, keď v dome bolo počuť klepanie krosien, či napínavé rozhovory pri driapaní peria. Krásne ilustrovaná publikácia ponúka povesti napr. z Beluše, Dohňan, Púchova, Trenčína, Vydrnej. Autor vo svojom výskume pokračuje naďalej. Vraví: „ Veľmi sa teším, že môžem propagovať náš prenádherný región a kultúru. Zachraňovať kultúrne dedičstvo je pre mňa životným cieľom.“

Odporúčané knihy na mesiac JÚN 2023

Diana Amftová: Pavúčik Zlatúšik. Návšteva u lekára
Pavúčik Zlatúšik je natešený. Dnes ide totiž spolu s Minkou na prehliadku k pánovi doktorovi Keksíkovi. Zdravotná sestra ich zmeria a odváži, lekár im skontroluje zrak a dokonca sa dozvedia, ako funguje fonendoskop. Nakoniec ich pán doktor pochváli a za statočnosť dostanú i sladkú odmenu. V čakárni však stretnú kamaráta Hapčíka. Čože sa mu stalo? Pán doktor mu dozaista pomôže!

Linda Chapmanová: Môj tajný jednorožec. Silnejšie než kúzlo
Pokračovanie dobrodružnej série o jednorožcovi plný mágie! Pssst, je to tajomstvo, ale Laurin poník je v skutočnosti čarovný jednorožec! Po Laurinej škole sa nesie chýr, že v domčeku na strome v neďalekom lese straší. Veria tomu jej kamarátky aj braček Max. Laure sa to nezdá, ale keď pri domčeku začuje zvláštne zvuky, tiež si nie je istá. Potom však traja chlapci zo školy ukradnú Maxovi obľúbenú hračku a nechajú ju práve tam. Podarí sa Laure so Súmrakom vrátiť bratovi hračku a vyriešiť záhadu strašidelného domčeka?

Odporúčané knihy na mesiac apríl 2023

Príjemné čítanie!

Foto: bux.sk (2), megaknihy.sk, premedia.sk, svkk.sk, VKMR