Objavte knihy mesiaca

Výber odporúčaných knižných titulov na mesiac APRÍL 2024

Shelley Readová: Plyniem ako rieka
Ohromujúci román o tom, že život je ako rieka – plynie a vždy si nájde cestu vpred. Aj keď ju zahatá priehrada...
Sedemnásťročná Victoria Nashová, jediná žena v rodine plnej problémových mužov, vedie po smrti matky domácnosť na rodinnej broskyňovej farme v malom rančerskom mestečku Iola v Colorade. Wilson Moon je mladý tulák so záhadnou minulosťou, ktorého vyhnal jeho kmeň z rodnej krajiny, odhodlaný žiť podľa vlastných predstáv. Victoria sa s Wilom náhodne stretne na rohu ulice. Toto stretnutie zásadne zmení život oboch mladých ľudí a nevedomky v nich vznieti veľkú vášeň aj nebezpečenstvo. Keď dôjde k tragédii, Victoria opustí jediný život, ktorý kedy poznala. Uteká do hôr, kde sa snaží prežiť v divočine bez jasnej predstavy o tom, čo jej prinesie budúcnosť. V krásnej, ale drsnej krajine postupne nachádza zmysel a silu napredovať a obnoviť všetko, čo stratila, aj keď hrozí, že rieka Gunnison zatopí jej domovinu – ranče, farmy aj milovaný broskyňový sad, ktorý patrí jej rodine už celé generácie.
Kniha Plyniem ako rieka je inšpirovaná skutočnými udalosťami, ktoré sprevádzali zničenie mesta Iola v 60. rokoch 20. storočia. Je to príbeh o hlbokej láske tvárou v tvár ťažkostiam a stratám, ale aj o nájdení odvahy, odolnosti, priateľstva a napokon domova na najneočakávanejšom mieste.

Miguel Sousa Tavares: Rovník
Píše sa rok tisícdeväťstopäť. Hlavný hrdina príbehu odchádza z Lisabonu na ostrovy Svätého Tomáša a Princov ostrov ako nový guvernér s poverením zmeniť pomery v portugalskej kolónii na rovníku, kde ešte celé storočie po zrušení otroctva robotníci na plantážach pracujú a žijú v otrockých podmienkach. Čoskoro si uvedomí, že skutočnosť a politické okolnosti jeho misie sú oveľa zložitejšie než predstavy a teórie, ktorými sa na ňu vyzbrojil. Všetko sa ešte viac skomplikuje, keď na ostrove stretne ženu svojho života. Ľúbostný vzťah, aký nikdy predtým nezažil, je v príkrom rozpore nielen s jeho poslaním, ale aj s jeho predstavou o sebe samom, o sile lásky, o priateľstve a o službe vlasti. V ošiali vášne si však nechce pripustiť, že o sebe nerozhoduje len on sám a že jeho osud je spätý s osudom jedného impéria, jednej monarchie a jednej éry, ktorá možno neodvratne speje ku koncu.
V románe preloženom do viac ako desiatich jazykov sa prelínajú skutočné udalosti s fiktívnym príbehom. Kniha získala prestížnu cenu Grinzane Cavour za najlepší zahraničný román vydaný v Taliansku, stala sa bestsellerom a predlohou televízneho seriálu.

Odporúčané knihy na mesiac apríl 2024

Ladislav Csontos: Horieť a zapaľovať. Obetavý život pátra Michala Petráša SJ
Obľúbený a aktívny kňaz je nepriateľom každej totality. V Ružomberku zanechal hlbokú stopu jezuita Michal Petráš, ktorý aj v najťažších chvíľach dokázal povzbudiť druhých. Dokáže to aj 50 rokov po svojej tragickej smrti?

Štefan Kürti: Hviezdna obloha, moja vášeň
Autor, amatérsky astronóm, sa venuje malým telesám slnečnej sústavy, skúma archívne dáta zo svetových observatórií a pátra po objektoch, ktoré profesionáli prehliadli. Objavil množstvo planétok, spomedzi nich desať blízkozemských. Dlhodobo prispieva do časopisu Kozmos - rozhovormi so známymi astronómami. Vydaných bola iba časť z nich. V tejto publikácii si ich všetky môžete vychutnať v pevnej väzbe a aktualizovanej forme.

Odporúčané knihy na mesiac apríl 2024

Kvetoslava Líšková: Túžila som vyniknúť
Publikácia je venovaná matičiarke a známej folkloristke Zuzane Jarábkovej. Zostavila ju dcéra 15 rokov po jej smrti. Zuzana Jarábková celý svoj život venovala zachovaniu a šíreniu ľudových tradícií. Bola nositeľkou folklórnych tradícií, rozprávačkou i speváčkou. Prispievala ako dopisovateľka do novín Pravda a Hlas ľudu. V roku 1968 založila folklórnu skupinu Rozmarín. Zaznamenávala si ľudové piesne, riekanky, básne, povesti, recepty, ale i životné situácie obyvateľov Záblatia. V knihe sa prelínajú spomienky s riekankami, básňami, piesňami, fotografiami, rozprávaním ľudí. Svoje zápisky písala záblatským nárečím. Text je upravený do spisovnej slovenčiny, avšak niektoré pasáže, aby sa zachoval vtip a pointa, sú uvedené v tomto nárečí. Niektoré časti sú doplnené autorkinými osobnými spomienkami. Často opakovanou vetou Zuzany Jarábkovej bola: "Spomienky sú raj, z ktorého vás nikto nevyženie".

História obce Kočovce: Kočovce, Beckovská Vieska, Rakoľuby
Prvá vyše dvesto stranová monografia o obci. Ide tu o históriu až troch obcí, ktoré tvoria už viac ako polstoročie jednu obec. História siaha až do 13. storočia. Rakoľuby boli sídlom najstaršieho známeho šľachtického rodu v novomestskom regióne - rodu Rakoľubských. Vplyv šľachtických rodín na život obyvateľov bol veľmi silný. Najintenzívnejší bol v Kočovciach, v ktorých žila rodina Rakovských. Najmä Gejza Rakovský bol významný politický činiteľ, ale aj botanik a ovocinár, ktorý vyšľachtil marhuľu Rakovského. Jeho syn Anton bol veľkým mecenášom umenia. Monografia ponúka prechádzku dejinami, nádhernou prírodou, pamiatkami, významnými osobnosťami. Čitateľovi prajeme, aby pri listovaní strávili chvíle plné pohody a radosti z poznania.

Odporúčané knihy na mesiac apríl 2024

Ján Gúgh, Adela Režná: Vtáčí atlas
Vo vtáčom atlase nájdete výber 125 vtáčích druhov žijúcich alebo pravidelne hniezdiacich na našom území. Každý vták je krásne zilustrovaný slovenskou ilustrátorkou Adelou Režnou. Vtáčie druhy sú rozdelené do piatich kategórii podľa biotopu, v ktorom žijú. Vtáčí atlas je vhodný pre mládež, dospelých, ale i deti. Texty sú jednoduché a zrozumiteľné, aby im rozumeli skutočne všetci. V závere knihy sa tiež dozviete, čo robiť v prípade nálezu poraneného vtáka, alebo ako môžete pomôcť vtákom nielen vo vašom okolí.

Helen Petersová: Jahniatko Štvorlístok
Jazmínkin otec je farmár a mama zverolekárka, preto Jazmínka trávi veľa času starostlivosťou o zvieratá, ktoré sa zároveň usiluje aj chrániť. Nanešťastie to znamená, že sa často dostane do ťažkostí… V piatej časti série Jazmínka zachraňuje zvieratká sa Jazmínka stará o dve osirelé vtáčatká aj o jahniatko bez mamy, ktoré potrebuje jej pozornosť. Je odhodlaná postarať sa o Štvorlístka a udržať ho v bezpečí. Na stádo oviec však číha oveľa väčšie nebezpečenstvo, ktoré prichádza uprostred noci... 
Knižka doplnená milými čiernobielymi ilustráciami je priam stvorená pre všetkých milovníkov zvierat.

Odporúčané knihy na mesiac apríl 2024

Príjemné čítanie!

Foto: databazeknih.cz, diderot.sk, dobrakniha.sk, eshop.portugal.sk, heureka.sk, suh.sk, VKMR.