Objavte knihy mesiaca

Výber odporúčaných knižných titulov na mesiac JÚL 2024

C. L. Pattisonová: Floristka
Amy Mackenziová už raz všetko stratila. Zmysel života znova našla v kvetoch. Má vlastné kvetinárstvo a vytvára nádherné aranžmány. Je síce trochu utiahnutá, no pracovitá a odhodlaná postupne si vybudovať budúcnosť, po akej vždy túžila.
Keď si získa priazeň prominentného architekta Jamesa Elliotta a jeho nádhernej manželky Eleanor, jej kvetinový biznis má konečne šancu rozkvitnúť vo veľkom. Amy dostane za úlohu zabezpečiť kvety na ich honosnú rodinnú oslavu. Veľká výzva a zároveň príležitosť sa však čoskoro zmení na nočnú moru.
Objaví sa telo a prvou podozrivou sa stáva práve floristka. Len čo začne bojovať o očistenie svojho mena, odhalí o svojich najvernejších klientoch a blízkych množstvo bolestivých právd. Ešte väčšie tajomstvo však skrýva samotná Amy. Kým si uvedomí, že ju minulosť predsa len dobehla, môže byť už neskoro.
Napínavý temný triler so zvratom, z ktorého vám padne sánka.

Lisa Jewellová: Dům, ve kterém jsme vyrůstali
Birdovci bývajú v malebnej anglickej dedinke v dome so záhradou. Štyri deti – pragmatická Meg, zasnená Beth a dvojčatá Rory a Rhys – chodia do miestnej školy, po večeroch sedávajú pri spoločných večeriach s milujúcimi rodičmi – dobrým oteckom Colinom a veselou, trochu uletenou mamičkou Lorelei.
Ich detstvo je ako z rozprávky, kým do neho jedného osudného veľkonočného víkendu nezasiahne tragédia. Rodina sa začína rozpadať, deti dospievajú, odchádzajú a z matkinej nevinnej zberateľskej vášne sa stáva posadnutosť.
Po rokoch sa Meg do domu vracia. Aké tajomstvá sa tu skrývajú? Má rodina ešte šancu? A čo sa vlastne vtedy na Veľkú noc stalo?

Václav Smil: Vynálezy a inovácie
Stručná história prehnaných očakávaní a neúspechov
Známy autor vedeckých kníh prichádza s titulom o histórii ľudskej vynaliezavosti – a s ňou spojených prelomov a pádov. V tejto knihe ponúka jasnú korekciu prehnaných sľubov, ktoré sprevádzajú všetko od nových liekov až po umelú inteligenciu.
Kniha je triezvou správou o bláznovstve, ktoré tak často sprevádza ľudskú vynaliezavosť, a o tom, ako môžeme a musíme lepšie zosúladiť naše očakávania s realitou.

Jana Shemeshová a kol.: Ako prežiť dospievanie
To sa už fakt nevieme spolu rozprávať? A chodíš už s niekým? Ublížil ti niekto? Kedy sa konečne normálne naješ? Dúfam, že sa neopiješ. A pozor na drogy… Zase si na internete? Vypínam wifinu. Čo z teba, preboha bude? Ak ste čo len raz v živote použili pri kontakte so svojím synom či dcérou jednu z týchto viet, pravdepodobne máte doma dospievajúce dieťa, tínedžera, potomka v puberte.
Byť rodičom dospievajúceho dieťaťa môže byť niekedy ubíjajúce. Dobrou správou je, že toto obdobie je jasne časovo ohraničené a raz sa skončí.
Redaktorka Denníka N Jana Shemesh pri zostavovaní tejto knihy vychádzala nielen z vlastných skúseností mamy dospievajúcej dcéry, ale aj z príbehov mnohých ďalších rodičov a detí, ktoré doplnila rozhovormi s odborníkmi.

Kvetoslava Líšková: Túžila som vyniknúť
Publikácia je venovaná matičiarke a známej folkloristke Zuzane Jarábkovej. Zostavila ju dcéra 15 rokov po jej smrti. Zuzana Jarábková celý svoj život venovala zachovaniu a šíreniu ľudových tradícií. Bola nositeľkou folklórnych tradícií, rozprávačkou i speváčkou. Prispievala ako dopisovateľka do novín Pravda a Hlas ľudu. V roku 1968 založila folklórnu skupinu Rozmarín. Zaznamenávala si ľudové piesne, riekanky, básne, povesti, recepty, ale i životné situácie obyvateľov Záblatia. V knihe sa prelínajú spomienky s riekankami, básňami, piesňami, fotografiami, rozprávaním ľudí. Svoje zápisky písala záblatským nárečím. Text je upravený do spisovnej slovenčiny, avšak niektoré pasáže, aby sa zachoval vtip a pointa, sú uvedené v tomto nárečí. Niektoré časti sú doplnené autorkinými osobnými spomienkami. Často opakovanou vetou Zuzany Jarábkovej bola: "Spomienky sú raj, z ktorého vás nikto nevyženie".

História obce Kočovce: Kočovce, Beckovská Vieska, Rakoľuby
Prvá vyše dvesto stranová monografia o obci. Ide tu o históriu až troch obcí, ktoré tvoria už viac ako polstoročie jednu obec. História siaha až do 13. storočia. Rakoľuby boli sídlom najstaršieho známeho šľachtického rodu v novomestskom regióne - rodu Rakoľubských. Vplyv šľachtických rodín na život obyvateľov bol veľmi silný. Najintenzívnejší bol v Kočovciach, v ktorých žila rodina Rakovských. Najmä Gejza Rakovský bol významný politický činiteľ, ale aj botanik a ovocinár, ktorý vyšľachtil marhuľu Rakovského. Jeho syn Anton bol veľkým mecenášom umenia. Monografia ponúka prechádzku dejinami, nádhernou prírodou, pamiatkami, významnými osobnosťami. Čitateľovi prajeme, aby pri listovaní strávili chvíle plné pohody a radosti z poznania.

Odporúčané knihy na mesiac apríl 2024

Tina Oziewiczová: Ako žijú pocity?
Vyznáte sa vo svojich pocitoch? Táto kniha vám ich pomôže lepšie spoznať.
Sympatická autorská dvojica - Tina Oziewiczová a ilustrátorka Aleksandra Zającová- sa vracia s pokračovaním svojho knižného bestsellera Čo robia pocity?.Nostalgia celý rok čaká na chvíľu, keď bude môcť zo skrine vybrať škatuľu s vianočnými ozdobami. Trpezlivosť má rada pokoj a pokoj má najradšej vôňu džemu. Vďačnosť rada spomína na dobré časy...Tieto pocity určite poznáte.
Predchádzajúca kniha vám prezradila, čo robia, keď majú voľno. Teraz ich môžete spoznať lepšie. S kým sa priatelia? Z čoho majú strach? Čo im robí najväčšie potešenie?
Odpovede na všetky otázky nájdete v tejto neobyčajnej knihe. Poetický text Tiny Oziewiczovej v kombinácii s vtipnými ilustráciami Aleksandry Zającovej dojíma, podnecuje predstavivosť a vyzýva na rozhovor o tom, čo sa skrýva v každom z nás.

Rachel Pierceyová: Macko v čarovnom lese
Prežite s Mackom a jeho priateľmi krásny deň v čarovnom lese. Naučíte sa počítať a na prekrásnych obrázkoch nájdete množstvo srdiečok. V každom obrázku tejto pôvabnej knižky s milými básničkami je ich ukrytých dvadsať. Mackovi priatelia z čarovného lesa vám pri tom určite radi pomôžu.

Príjemné čítanie!

Foto: bux.sk (3x), databazeknih.cz, heureka.sk, knihcentrum.sk, VKMR.