Objavte knihy mesiaca

Výber odporúčaných knižných titulov na mesiac OKTÓBER 2023

Audrey Blake: Chirurgova dcéra
Nora Beadyová ako jediná študentka na prestížnej lekárskej fakulte v Bologni je raritou. V 19. storočí sa od žien očakávalo, že zostanú doma a budú vychovávať deti. Norine nekonvenčné ambície, stať sa právoplatnou chirurgičkou, preto urážajú mužov v jej okolí. Ustavične je pod ich drobnohľadom, a kým úspechy považujú za samozrejmosť, každú chybu použijú ako dôkaz jej neschopnosti.
Až vďaka spojenectvu s Magdalenou Marenco, jedinou lekárkou v profesorskom zbore, má Nora šancu dokázať, že aj ženám patrí miesto v medicíne.
S Magdalenou vypracujú nové postupy na zlepšenie prelomového, no zároveň rizikového zákroku – cisárskeho rezu. Väčšina mužov neverí ich zisteniam a mnohí sa rozhodnú odoprieť svojim manželkám lekársku starostlivosť.
Keď Nora natrafí na pacientku, ktorá bez tejto operácie zomrie, čelí odporu zo všetkých strán a bezmocnosti. Ak sa zákrok podarí, mohla by zmeniť svet. Za neúspech však zaplatí všetkým – vzácnymi životmi, kariérou aj úlohou, ktorú ženám dovolia hrať v medicíne.

Ivana Popluhárová: Len raz
Nová evitovka od novej autorky. Príbeh o tom, ako jedna chyba môže ovplyvniť životy mnohých rodín. Nela sa nevie vyrovnať s traumatickou minulosťou, a to ju doženie k zlému rozhodnutiu. Sama si odpustiť nevie, ale odpustia jej ostatní?
Nela, Alica, Diana. Tri kamarátky, každá je iná a ťahajú to spolu už od strednej školy. Ani jedna z nich nemala ľahký osud, avšak najťažšie to mala Nela, ktorá prišla pri tragickej nehode o svoju životnú lásku a otca svojho dieťaťa. Nočné mory ju sužujú aj po roku, vyrovnáva s tým len ťažko, ale pred okolím to tají. Zhoda náhod ju privedie do situácie, ktorej ako zlomená žena nedokáže odolať. Stalo sa to len raz. Ale ovplyvní to životy všetkých...

Joanna Fortune: Lepším rodičom za 15 minút denne: Tínedžeri
Kreatívne spôsoby, ako si udržať vzťah so svojím tínedžerom
Vychovávať tínedžera môže byť pre rodiča náročné a frustrujúce. Psychoterapeutka a expertka na rodičovstvo, Joanna Fortune, ktorá má za sebou viac než 20 rokov klinickej praxe, preto navrhla jednoduchý a štúdiami podložený rodičovský model plný praktických, hravých a nápaditých komunikačných techník, ktorými môžete posilniť váš vzťah s dieťaťom v puberte.
Je skutočne možné hrať sa s deťmi v tomto veku? Odpoveď je skutočne áno. A nie je to len možné, je to dokonca nevyhnutné pre zdravý rast a vývoj mozgových funkcií v tomto kritickom období končiaceho sa detstva. Za pomoci neurologických poznatkov o kľúčových fázach dospievania spolu s návodom na udržanie hravého spojenia vám autorka ukáže, ako zvládnuť tieto náročné
roky plné kolísavého správania vášho dospievajúceho dieťaťa. Kniha vám poskytne dôležitý arzenál na lepšie pochopenie vášho vzťahu s dospievajúcim dieťaťom a zabezpečí, že vaše rodičovské schopnosti porastú spolu s ním.

Sophie Farooque: Alergie
Ak si s nimi chcete poradiť, musíte im najskôr porozumieť
V súčasnosti každý tretí človek aspoň raz zažije alergiu. Sme alergickejší ako kedykoľvek predtým. Aj napriek tomu alergiám stále úplne nerozumieme. Alergici majú často problém nájsť skutočného odborníka, ktorý by im s alergiou dokázal pomôcť. Na druhej strane, je mnoho ľudí, ktorí si myslia, že majú alergiu, hoci ju v skutočnosti nemajú. Dr Sophie Farooque, popredná odborníčka a konzultantka v oblasti alergií, v tejto knihe poskytuje alergikom a ich rodinám vedomosti, ktoré potrebujú, aby sa dokázali lepšie zorientovať na tomto mínovom poli. Ponúka tu praktické rady, ako znížiť zbytočné utrpenie, vyvracia bežné mýty o alergii a venuje sa kľúčovým témam, ako sú:
• Epidémia alergií
• Pochopenie a liečba sennej nádchy a nádchy
• Život s potravinovými alergiami
• Alergie na lieky
• Čo robiť, ak si myslíte, že máte alergiu
• Prevencia ekzémov a alergie

Kvetoslava Líšková: Túžila som vyniknúť
Publikácia je venovaná matičiarke a známej folkloristke Zuzane Jarábkovej. Zostavila ju dcéra 15 rokov po jej smrti. Zuzana Jarábková celý svoj život venovala zachovaniu a šíreniu ľudových tradícií. Bola nositeľkou folklórnych tradícií, rozprávačkou i speváčkou. Prispievala ako dopisovateľka do novín Pravda a Hlas ľudu. V roku 1968 založila folklórnu skupinu Rozmarín. Zaznamenávala si ľudové piesne, riekanky, básne, povesti, recepty, ale i životné situácie obyvateľov Záblatia. V knihe sa prelínajú spomienky s riekankami, básňami, piesňami, fotografiami, rozprávaním ľudí. Svoje zápisky písala záblatským nárečím. Text je upravený do spisovnej slovenčiny, avšak niektoré pasáže, aby sa zachoval vtip a pointa, sú uvedené v tomto nárečí. Niektoré časti sú doplnené autorkinými osobnými spomienkami. Často opakovanou vetou Zuzany Jarábkovej bola: "Spomienky sú raj, z ktorého vás nikto nevyženie".

História obce Kočovce: Kočovce, Beckovská Vieska, Rakoľuby
Prvá vyše dvesto stranová monografia o obci. Ide tu o históriu až troch obcí, ktoré tvoria už viac ako polstoročie jednu obec. História siaha až do 13. storočia. Rakoľuby boli sídlom najstaršieho známeho šľachtického rodu v novomestskom regióne - rodu Rakoľubských. Vplyv šľachtických rodín na život obyvateľov bol veľmi silný. Najintenzívnejší bol v Kočovciach, v ktorých žila rodina Rakovských. Najmä Gejza Rakovský bol významný politický činiteľ, ale aj botanik a ovocinár, ktorý vyšľachtil marhuľu Rakovského. Jeho syn Anton bol veľkým mecenášom umenia. Monografia ponúka prechádzku dejinami, nádhernou prírodou, pamiatkami, významnými osobnosťami. Čitateľovi prajeme, aby pri listovaní strávili chvíle plné pohody a radosti z poznania.

Diana Amftová: Pavúčik Zlatúšik. Návšteva u lekára
Pavúčik Zlatúšik je natešený. Dnes ide totiž spolu s Minkou na prehliadku k pánovi doktorovi Keksíkovi. Zdravotná sestra ich zmeria a odváži, lekár im skontroluje zrak a dokonca sa dozvedia, ako funguje fonendoskop. Nakoniec ich pán doktor pochváli a za statočnosť dostanú i sladkú odmenu. V čakárni však stretnú kamaráta Hapčíka. Čože sa mu stalo? Pán doktor mu dozaista pomôže!

Linda Chapmanová: Môj tajný jednorožec. Silnejšie než kúzlo
Pokračovanie dobrodružnej série o jednorožcovi plný mágie! Pssst, je to tajomstvo, ale Laurin poník je v skutočnosti čarovný jednorožec! Po Laurinej škole sa nesie chýr, že v domčeku na strome v neďalekom lese straší. Veria tomu jej kamarátky aj braček Max. Laure sa to nezdá, ale keď pri domčeku začuje zvláštne zvuky, tiež si nie je istá. Potom však traja chlapci zo školy ukradnú Maxovi obľúbenú hračku a nechajú ju práve tam. Podarí sa Laure so Súmrakom vrátiť bratovi hračku a vyriešiť záhadu strašidelného domčeka?

Odporúčané knihy na mesiac apríl 2023

Príjemné čítanie!

Foto: absynt.sk, lindeni.sk, marencin.sk, martinus.sk, svkk.sk, VKMR