Objavte knihy mesiaca

Výber odporúčaných knižných titulov na mesiac FEBRUÁR 2024

Emily St. John Mandel: More pokoja
Román o umení, cestovaní v čase, láske a pandémii. V roku 1912 začína osemnásťročný Edwin St. Andrew nový život v Kanade. V roku 2020 Mirella pátra po žene, ktorá je zodpovedná za smrť jej manžela. V roku 2203 Olive Llewellynová z druhej mesačnej kolónie propaguje na Zemi svoj román o pandémii. Všetkých spája husľová melódia ozývajúca sa v termináli vzducholodí. V roku 2401 detektív Gaspery-Jacques Roberts z Nočného mesta na Mesiaci vyšetruje časovú anomáliu a jeho činy môžu zmeniť chod dejín.

Emilia Hart: Nezlomné
2019: Pod pláštikom tmy ujde Kate pred násilníckym partnerom do spustnutého domčeka Weyward Cottage, ktorý zdedila po pratete. Na tú sa takmer vôbec nepamätá. V Kate postupne rastie podozrenie, že jej prateta čosi tajila. To tajomstvo striehne v dome už od sedemnásteho storočia, keď prebiehali neslávne známe honby na čarodejnice.
1619: Altha čaká na súdny proces pre vraždu miestneho farmára, ktorého na smrť ušliapalo stádo kráv. Matka ju v detstve naučila kúzla, tie však nespočívajú v čarovaní, ale v hlbokom poznaní prírody. Odlišné ženy sa však vždy považovali za nebezpečné, a keď proti nej predložia dôkazy o čarodejníctve, Altha si uvedomí, že bude potrebovať všetku svoju silu, aby sa udržala na slobode.
1942: Vo svete zúri druhá svetová vojna a Violet je uväznená v pôsobivom, ale rozpadajúcom sa rodinnom sídle. Zviazaná spoločenskými konvenciami túži po poriadnom vzdelaní, aké sa dostáva jej bratovi, ale aj po dávno zosnulej matke, ktorá sa pred smrťou údajne zbláznila. Violet po nej našla iba dve stopy – medailón s iniciálou W a slovo „Weyward“ vyškriabané do obkladu v spálni.

Odporúčané knihy na mesiac február 2024

Montague Ullman, Nan Zimmerman: Sny a môj život
Sny hovoria pravdu o snívajúcom. Keď sa nám podarí pokročiť v chápaní snov, zisťujeme, že sa v nich zrkadlia naše priania, emócie, konflikty, riešenia a súvislosti aktuálnej situácie s našou minulosťou a možnou budúcnosťou. Výskumník v oblasti chápania snov Montague Ullman a jeho spolupracovníčka a spoluautorka knihy Nan Zimmerman ukazujú ako môžeme pracovať s vlastnými snami a byť nápomocní pre druhých. Zodpovednosť a kompetencia zostáva u samotného snívajúceho, pretože on je najlepší expert pre chápanie a výklad svojich snov.

Zora Inka Grohoľová: Moderné macochy
V dnešnej dobe, keď mnohé rodiny vznikajú spojením partnerov s deťmi z predchádzajúcich vzťahov, táto kniha otvára dvere do životov tých „druhých“ žien. Žien, ktoré sa stávajú „novodobými macochami“, minimálne počas víkendov.
Autorka spolu s odborníčkami ako psychologička, terapeutka, advokátka, mediátorka, etnologička a behaviorálny vedec vytvára fascinujúci obraz o tom, čo to znamená byť macochou v 21. storočí.
Kniha prináša aj príbehy skutočných žien, ich výzvy, radosti, ale aj starosti a boje pri budovaní vzťahov s deťmi svojich partnerov, ako aj s ich bývalými partnermi a manželkami.
Zameriava sa na búranie stereotypov a predsudkov spojených s pojmom macocha a ukazuje, že neexistuje jednotný návod, ako byť dobrá macocha. Namiesto toho povzbudzuje čitateľky, aby aktívne formovali svoje vlastné pochopenie tejto úlohy, s dôrazom na toleranciu a otvorenosť.
Kniha je napísaná tak, aby sa čitateľka cítila ako pri rozhovore s blízkou priateľkou, ktorá ponúka podporu a porozumenie. Je to výborný sprievodca pre každú ženu, ktorá sa ocitla v úlohe macochy či na opačnej strane - matky detí, alebo pre kohokoľvek, kto hľadá lepšie pochopenie týchto moderných rodinných dynamík.

Odporúčané knihy na mesiac február 2024

Kvetoslava Líšková: Túžila som vyniknúť
Publikácia je venovaná matičiarke a známej folkloristke Zuzane Jarábkovej. Zostavila ju dcéra 15 rokov po jej smrti. Zuzana Jarábková celý svoj život venovala zachovaniu a šíreniu ľudových tradícií. Bola nositeľkou folklórnych tradícií, rozprávačkou i speváčkou. Prispievala ako dopisovateľka do novín Pravda a Hlas ľudu. V roku 1968 založila folklórnu skupinu Rozmarín. Zaznamenávala si ľudové piesne, riekanky, básne, povesti, recepty, ale i životné situácie obyvateľov Záblatia. V knihe sa prelínajú spomienky s riekankami, básňami, piesňami, fotografiami, rozprávaním ľudí. Svoje zápisky písala záblatským nárečím. Text je upravený do spisovnej slovenčiny, avšak niektoré pasáže, aby sa zachoval vtip a pointa, sú uvedené v tomto nárečí. Niektoré časti sú doplnené autorkinými osobnými spomienkami. Často opakovanou vetou Zuzany Jarábkovej bola: "Spomienky sú raj, z ktorého vás nikto nevyženie".

História obce Kočovce: Kočovce, Beckovská Vieska, Rakoľuby
Prvá vyše dvesto stranová monografia o obci. Ide tu o históriu až troch obcí, ktoré tvoria už viac ako polstoročie jednu obec. História siaha až do 13. storočia. Rakoľuby boli sídlom najstaršieho známeho šľachtického rodu v novomestskom regióne - rodu Rakoľubských. Vplyv šľachtických rodín na život obyvateľov bol veľmi silný. Najintenzívnejší bol v Kočovciach, v ktorých žila rodina Rakovských. Najmä Gejza Rakovský bol významný politický činiteľ, ale aj botanik a ovocinár, ktorý vyšľachtil marhuľu Rakovského. Jeho syn Anton bol veľkým mecenášom umenia. Monografia ponúka prechádzku dejinami, nádhernou prírodou, pamiatkami, významnými osobnosťami. Čitateľovi prajeme, aby pri listovaní strávili chvíle plné pohody a radosti z poznania.

Diana Amftová: Pavúčik Zlatúšik. Návšteva u lekára
Pavúčik Zlatúšik je natešený. Dnes ide totiž spolu s Minkou na prehliadku k pánovi doktorovi Keksíkovi. Zdravotná sestra ich zmeria a odváži, lekár im skontroluje zrak a dokonca sa dozvedia, ako funguje fonendoskop. Nakoniec ich pán doktor pochváli a za statočnosť dostanú i sladkú odmenu. V čakárni však stretnú kamaráta Hapčíka. Čože sa mu stalo? Pán doktor mu dozaista pomôže!

Linda Chapmanová: Môj tajný jednorožec. Silnejšie než kúzlo
Pokračovanie dobrodružnej série o jednorožcovi plný mágie! Pssst, je to tajomstvo, ale Laurin poník je v skutočnosti čarovný jednorožec! Po Laurinej škole sa nesie chýr, že v domčeku na strome v neďalekom lese straší. Veria tomu jej kamarátky aj braček Max. Laure sa to nezdá, ale keď pri domčeku začuje zvláštne zvuky, tiež si nie je istá. Potom však traja chlapci zo školy ukradnú Maxovi obľúbenú hračku a nechajú ju práve tam. Podarí sa Laure so Súmrakom vrátiť bratovi hračku a vyriešiť záhadu strašidelného domčeka?

Odporúčané knihy na mesiac apríl 2023

Príjemné čítanie!

Foto: albatrosmedia.sk, bux.sk, fortunalibri.sk, shop.mamaaja.sk, svkk.sk, VKMR, vydavatelstvo-f.sk