Objavte knihy mesiaca

Výber odporúčaných knižných titulov na mesiac SEPTEMBER 2023

Clémence Michallon: Tichá podnájomníčka
Aidan Thomas je tvrdo pracujúci, rodinne založený muž, všeobecne obľúbený v malom meste v štáte New York. Vždy rád podá pomocnú ruku a pre každého má milé slovo. Pred svetom aj pred svojimi blízkymi však skrýva temné tajomstvo. Je únosca a sériový vrah. Zavraždil už osem žien a deviatu, Rachel, väzní v chatrči na zadnom dvore. Po smrti manželky je nútený presťahovať sa spolu s dcérou z domu, ktorý patrí jeho svokrovcom. Nemá na výber a musí so sebou vziať aj Rachel, ktorú dcére predstaví ako „rodinnú priateľku“, čo nemá kde bývať. Aidan verí, že Rachel má po piatich rokoch väznenia vymytý mozog a bojí sa čo len pokúsiť utiecť. Ona to však určite nevzdáva… Príbeh rozprávaný z perspektívy troch ženských postáv je skvelou štúdiou traumy, boja o prežitie a dynamiky moci. Úchvatný debut talentovanej autorky.

Wilma Geldof: Dievča s vrkočmi
Strávte dramatické chvíle po boku najmladšej holandskej odbojárky, ktorá odvážne bojovala proti nacistom. Keď mala Freddie štrnásť rokov, vypukla druhá svetová vojna. O dva roky neskôr boli spolu so staršou sestrou Truus požiadané, aby sa stali súčasťou odboja, ktorý v Holandsku naberal na sile. Lákali vysoko postavených dôstojníkov nemeckej armády do lesa na vymyslené schôdzky, kde boli následne zastrelení. V sedemnástich Freddie po prvý raz niekoho sama zabila. So sestrou sa vrhali do čoraz nebezpečnejších akcií a medzi tým všetkým Freddie prežívala obyčajné trápenia zamilovaného dievčaťa.
Nečakajte obyčajnú knihu o druhej svetovej vojne. Dievča s vrkočmi je príbeh, ktorý nemá časové ani geografické ohraničenie. Sugestívne a surové rozprávanie odhaľuje krehký príbeh o dospievaní, v ktorom hrajú hlavnú úlohu statočnosť a vojna. Oceňovaná holandská spisovateľka Wilma Geldof nás vezme do sveta, ktorý by nemal existovať, ale existuje. Vtedy aj dnes.

Rastislav Kučinský: Kto zaklial Čiernu paničku?
Kniha sa zaoberá sa psychologickou interpretáciou niektorých Slovenských rozprávok. Autor spolu s analytickým psychológom Vladislavom Šolcom spracovali analýzu troch známych Dobšinského rozprávok: Zlatovláska, Vlkolak a Čiernovlasý princ. Interpretácia rozprávok, odvodená z poznatkov analytickej psychológie Carla Junga a komparatívnej mytológie, prekladá rozprávkové príbehy do psychologického jazyka. Ponúka tak rozprávkam ďalší rozmer, oživuje ich, odhaľuje ich skrytý význam ktorý je stále prekvapivo relevantný aj v dnešnej dobe.

Hans Petter Graver: Právne hrdinstvá: 12 príbehov odvážnych ľudí v talároch
Kniha nórskeho profesora práva je postavená na reálnych príbehoch právnikov a sudcov, ktorí sa v záujme vyššieho dobra postavili zákonu alebo orgánom verejnej moci a mali by čitateľa pri jeho rozhodovaní inšpirovať k väčšej odvahe postaviť sa nespravodlivosti.
V knihe nájdete 11 príbehov reálnych osobností z právneho sveta z obdobia stredoveku či expanzie hitlerovského Nemecka v Európe, ale aj príbehy poznačené érou rasovej segregácie, či obdobím boja za nezávislosť súdov v súčasnom Poľsku. Posledný príbeh je fiktívny, postavený na literárnom diele Margaret Atwood, autorky Príbehu služobníčky. Kniha je venovaná nielen právnikom a právničkám, ale aj širokej verejnosti.

Mesto Nemšová : monografia : Nemšová, Ľuborča, Kľúčové, Trenčianska Závada
Nemšová leží na úpätí Bielych Karpát, pri sútoku riek Váh a Vlára, 15 kilometrov od Trenčína a 10 kilometrov od českých hraníc. Kedysi samostatná obec sa v roku 1976 zlúčila s obcami Kľúčové, Ľuborča a Trenčianska Závada. 1. januára 1989 získala štatút mesta. Rozsiahla monografia zostavovateľa Mariána Lehotského, ktorú vydalo v roku 2017 Mesto Nemšová pri príležitosti 775. výročia prvej písomnej zmienky, zachytáva prerod štyroch obcí na dynamicky sa rozvíjajúce mesto. Publikácia na 333 stranách s 1450 fotografiami a ilustráciami odhaľuje charakter mesta, ktoré sa predovšetkým spoločným úsilím jeho obyvateľov vyvinulo do dnešnej podoby. Zoznámite sa s históriou, špecifickou faunou a flórou, s významnými osobnosťami, kultúrno-historickými pamiatkami. Monografia o meste Nemšová je prvou publikáciou svojho druhu, ktorá vychádza v takom širokom rozsahu. Ponúka ucelený pohľad na postupný prerod osídľovaného územia v praveku až po modernú súčasnosť.

Štefan Kaštýľsky a Sidónia Gardoňová-Ondrušová: Povesti z Trenčianskeho kraja
Autor, zberateľ regionálych povestí, je rodák z Púchovskej doliny. Publikácia Povesti z Trenčianskeho kraja bola prihlásená do súťaže O najkrajšiu knihu Slovenska v roku 2019. Pri jej písaní vyhľadával ešte žijúcich pamätníkov, aby zaznamenal príbehy zo starých čias pre mladé generácie, aby sa plynutím času nezabudlo, ako to bolo, keď v dome bolo počuť klepanie krosien, či napínavé rozhovory pri driapaní peria. Krásne ilustrovaná publikácia ponúka povesti napr. z Beluše, Dohňan, Púchova, Trenčína, Vydrnej. Autor vo svojom výskume pokračuje naďalej. Vraví: „ Veľmi sa teším, že môžem propagovať náš prenádherný región a kultúru. Zachraňovať kultúrne dedičstvo je pre mňa životným cieľom.“

Odporúčané knihy na mesiac JÚN 2023

Diana Amftová: Pavúčik Zlatúšik. Návšteva u lekára
Pavúčik Zlatúšik je natešený. Dnes ide totiž spolu s Minkou na prehliadku k pánovi doktorovi Keksíkovi. Zdravotná sestra ich zmeria a odváži, lekár im skontroluje zrak a dokonca sa dozvedia, ako funguje fonendoskop. Nakoniec ich pán doktor pochváli a za statočnosť dostanú i sladkú odmenu. V čakárni však stretnú kamaráta Hapčíka. Čože sa mu stalo? Pán doktor mu dozaista pomôže!

Linda Chapmanová: Môj tajný jednorožec. Silnejšie než kúzlo
Pokračovanie dobrodružnej série o jednorožcovi plný mágie! Pssst, je to tajomstvo, ale Laurin poník je v skutočnosti čarovný jednorožec! Po Laurinej škole sa nesie chýr, že v domčeku na strome v neďalekom lese straší. Veria tomu jej kamarátky aj braček Max. Laure sa to nezdá, ale keď pri domčeku začuje zvláštne zvuky, tiež si nie je istá. Potom však traja chlapci zo školy ukradnú Maxovi obľúbenú hračku a nechajú ju práve tam. Podarí sa Laure so Súmrakom vrátiť bratovi hračku a vyriešiť záhadu strašidelného domčeka?

Odporúčané knihy na mesiac apríl 2023

Príjemné čítanie!

Foto: absynt.sk, lindeni.sk, marencin.sk, martinus.sk, svkk.sk, VKMR