Knižnicu zdobia motívy maľované na želanie

Knižnicu zdobia motívy maľované na želanie

Interiér Verejnej knižnice Michala Rešetku v Trenčíne na Jaselskej ulici dostal nový umelecký rozmer. Vdýchli mu ho maľby pripomínajúce medzníky vo vývine písma s dopadom na regionálne súvislosti. Literárne motívy a osobnosti podľa želania návštevníkov knižnice nesú pečať výtvarníka Júliusa Brunu.

Touto formou sme chceli posilniť odkaz kultúrneho dedičstva mesta, kraja i knihovníctva ako takého. Motívy síce majú historický kontext, ale sú plné života. Cieľom neobyčajnej výzdoby je zapôsobiť nielen na prvý, ale hlavne na celkový dojem z návštevy knižnice. Aby sa všetci už počas cesty za literatúrou presvedčili, že práve tu nájdu, čo hľadajú – teda príjemné prostredie, inšpiráciu alebo zdroj informácií.

Maľovaná trenčianska knižnica

O tom, aké udalosti alebo osobnosti dotvoria kolorit vnútorných priestorov rozhodovali čitatelia v ankete s názvom "Knižnica podľa vášho gusta". Najviac hlasov získal niekdajší rektor kláštora piaristov, spisovateľ a bádateľ Jozef Branecký. Medzi najžiadanejšími motívmi nechýbal ani rímsky nápis na tunajšej hradnej skale.
Vo vestibule budovy víta návštevníkov portrét osvietenca Michala Rešetku, ktorého meno trenčianska knižnica nosí v názve. Steny popri schodisku postupne odkrývajú počiatky písma v kameni, hline a na papyruse, zároveň podnecujú k poznávaniu záhadného disku z Faistu na Kréte s ukážkou prastarého lineárneho písma typu A. Úryvok z diela Valeriána Madera zase oslavuje veľkosť Trenčína ako centra vzdelania a významných tlačiarní.

Nástenné maľby nesú pečať architekta a karikaturistu Júliusa Brunu. "Mojim dlhodobým výtvarným  projektom v meste je navrátenie umenia do verejných priestorov, či už ide o maľované názvy ulíc, planétu Trenčín v obchodnom centre, prípadne lavičky osobností. Nové pôsobisko knižnice si pýtalo nové impulzy. Jednotlivé obrazy sú kolážou akýchsi stručných dejín a zdrojov z vlastnej predstavy, symbolizujúce časové, resp. miestne spojitosti s regiónom," priblížil zakladateľ Klubu priateľov Vojtecha Zamarovského. Na počesť významného trenčianskeho rodáka a autora literatúry faktu Bruna farebne zvýraznil prienik antickej kultúry s výberom z jeho diela. Ako dodal, Trenčín nie je veľkým mestom, je však výnimočný z viacerých pohľadov.

Maľovaná trenčianska knižnica

PREČÍTAJTE SI VIAC:
Karikaturista verí, že nástennými maľbami pomôže k poznaniu sveta

Fotogaléria

11 fotografií