Letná čitáreň prekonala magickú tisícku

Letná čitáreň prekonala magickú tisícku

Jedinečnú atmosféru letnej čitárne si návštevníci trenčianskej knižnice mohli vychutnať aj do tretice. Čoraz kvalitnejšia ponuka služieb ich do literárneho zákutia v historickom centre mesta prilákala takmer štyristo.

Oáza pokoja v područí hradu Matúša Čáka bola od júna do septembra tradične dostupná pre všetkých a bezplatne. Do dvora Verejnej knižnice Michala Rešetku (VKMR) na Jaselskej ulici, ktorý sa každý pondelok a štvrtok menil na záhradu obklopenú slnečnicami, zavítalo 399 čitateľov. Počet predstavuje tretinový nárast v porovnaní s premiérovým ročníkom 2014.

Letná čitáreň

Napriek mimoriadne daždivému letu, keď až šesťkrát prekazilo denný program čitárne nepriaznivé počasie, zaznamenali návštevníci trenčianskej knižnice pod holým nebom 806 výpožičiek. Zásluhu na rastúcom dopyte malo najmä atraktívne čitateľské menu, priebežne dochucované štyridsiatimi titulmi periodík a knihami z burzy. Dosiaľ rekordný počet denníkov, týždenníkov, obecných a mestských novín, odborných časopisov či voľno-časových magazínov uspokojil kritériá čitateľov všetkých žánrov. Výnimočná ponuka odráža predovšetkým nadštandardné vzťahy s viacerými slovenskými vydavateľstvami a partnermi. Z tohto hľadiska je pre nás najkrajším výsledkom marketingovej spolupráce obojstranný záujem o pokračovanie projektu aj v nasledujúcej sezóne. V lete 2016 sa propagácia aktivity navyše prvýkrát stala súčasťou prázdninového bloku viacrozmerných pozvánok vo výklade Kultúrno-informačného centra mesta Trenčín v jednej z jeho najnavštevovanejších lokalít - na Mierovom námestí.

Letná čitáreň v Trenčíne - mediálni a marketingoví partneri ´2016

Počas tretieho ročníka zmodernizovala letnú čitáreň v Trenčíne ďalšia strategická novinka, tento raz technického charakteru. Komfort v podobe úkrytu pred priamymi slnečnými lúčmi poskytovala čitateľom rolovateľná markíza. Z hľadiska navodenia autentickej atmosféry nadviazala na drevené držiaky na tlačoviny, pripomínajúce rekvizitu z pôvodnej čitárne, ktorá tvorí súčasť knižnično-informačných služieb trenčianskej knižnice od januára 1937.

Letná čitáreň ´2016

Projekt knižnice pod holým nebom spustila VKMR v júni 2014 po vzore viacerých európskych i slovenských miest. Doteraz letnú čitáreň navštívilo 1068 záujemcov. Lokalita v historickom centre mesta spĺňa oddychovú i poznávaciu funkciu. Popri harmonizovaní pešej zóny chce naďalej poskytovať priestor na realizáciu všetkým generáciám. Keďže VKMR je oficiálnym informačným miestom Trenčianskeho samosprávneho kraja, miestni aj turisti tu nájdu všetky základné informácie a publikácie o trenčianskom regióne. V prípade priaznivého počasia sa letná čitáreň osvedčila ako žiadané dejisko besied s osobnosťami kultúrneho života. Hostila napríklad stretnutie so spisovateľom, cestovateľom a hudobníkom Pavlom „Hiraxom“ Baričákom, besedu s režisérkou a spisovateľkou Barborou Kardošovou a herečkou Táňou Radevou. V rámci Nocí literatúry vytvorila neopakovateľnú kulisu podujatia s herečkou Idou Rapaičovou, spisovateľkou Margitou Ivaničkovou či výtvarníkom a humoristom Milanom Stanom.

Priestory letnej čitárne slúžia aj na besedy so spisovateľmi.

PM, Foto:archív VKMR

Fotogaléria

7 fotografií

Súvisiace video