Nový výťah poteší najmä imobilných čitateľov

Nový výťah poteší najmä imobilných čitateľov

Trenčianska knižnica už má oficiálne prívlastok bezbariérová. Od decembra môžu čitatelia využívať nový výťah v budove na Jaselskej ulici. Prístup do objektu z dvora je však určený len pre imobilných návštevníkov. Stavbu začali realizovať v auguste 2019, finančné náklady investičnej akcie sa vyšplhali na takmer 117 tisíc eur.

V pondelok, 30. 11. 2020, prístavbu slávnostne odovzdal do užívania župan Jaroslav Baška. "Verejnú knižnicu Michala Rešetku (VKMR), ktorá patrí do zriaďovateľskej pôsobnosti Trenčianskeho samosprávneho kraja, navštevujú ľudia rôznych vekových kategórií a tiež s rôznymi zdravotnými hendikepmi. Myslím, že práve oni tento výťah najviac privítajú. Pevne verím, že bude slúžiť všetkým čitateľom a zároveň pomôže zatraktívniť služby, ktoré knižnica poskytuje," povedal predseda Trenčianskeho samosprávneho kraja.

Nový výťah VKMR na Jaselskej ulici - odovzdanie do užívania

Výťah ponúka dva vstupy. Ako spresnila riaditeľka VKMR Gabriela Krokvičková, z vnútorných priestorov knižnice ho môžu využívať návštevníci, ktorí už predložili svoj čitateľský preukaz v evidencii a potrebujú sa vyviesť na 1. alebo 2. poschodie. Vstup z dvora je prioritne určený pre imobilných návštevníkov.

"Imobilní návštevníci si výťah privolajú stlačením zariadenia, ktoré sa nachádza na vonkajšej stene výťahu z dvora knižnice. Zariadenie sa po aktivácii rozsvieti a cez mikrofón umožňuje komunikáciu s obsluhou v evidencii. Po vstupe do výťahu sa imobilný návštevník môže vyviesť len na prízemie knižnice. Obsluha výťahu je v tomto prípade výlučne v kompetencii pracovníkov knižnice," doplnila riaditeľka trenčianskej knižnice.

Nový výťah VKMR na Jaselskej ulici - odovzdanie do užívania

Po predložení čitateľského preukazu v evidencii je možné výťah využívať bežným spôsobom v rámci všetkých podlaží. 

Pri odchode imobilného návštevníka z knižnice východom na dvor, je potrebné požiadať o asistenciu pracovníkov v evidencii.

Fotogaléria

10 fotografií