ONLINE: O deň ľudovej rozprávky deti neprídu

ONLINE: O deň ľudovej rozprávky deti neprídu

Oslave sviatku, ktorá sa každoročne koná pri príležitosti výročia narodenia nášho najznámejšieho zberateľa ľudových rozprávok Pavla Dobšinského, opäť venujeme celý deň (16. 3.). Spestrite si ho čítaním v pohodlí domova, dobrodružstvami medzi riadkami či našou originálnou tajničkou!

Organizátorom celoslovenskej aktivity je Verejná knižnica Michala Rešetku v Trenčíne (VKMR).

Vážení pedagógovia, knihovníčky a knihovníci, milé deti!
Bohatstvo, ktoré nazbieral Pavol Dobšinský v 19. storočí, si každým rokom uctievame a oslavujeme 16. marca podujatím pod názvom Deň ľudovej rozprávky. Teší nás, že stále rastie počet zúčastnených súťažiacich, pedagógov, knihovníkov a priateľov knižníc, ktorým sú blízke rozprávky, povesti a príbehy o čarovných bytostiach, plné magických zaklínadiel a kúziel.

Ľudové obyčaje, povery a čary boli svetlom života našich predkov a my sme rady, že aj takýmto spôsobom môžeme odovzdávať naše tradície a zvyklosti ďalšej generácii. V minulých ročníkoch sme sa venovali najmä známym ľudovým rozprávkam, ale málokto vie, že okrem rozprávok sa Pavol Dobšinský na svojich cestách zaujímal aj o piesne, povesti, porekadlá, obyčaje, čary a ešte aj o niečo ďalšie... Čo to bolo? Odpoveď nájdete v tajničke, ktorá je súťažnou úlohou pre tento rok.

Ani v tomto ročníku nesmie chýbať vaša obľúbená čitateľská knižka. Výber minimálne 5 rozprávok tentoraz necháme úplne na vás, či už to budú tie o zvieratkách či nebojácnych hrdinoch. Vašou úlohou je len zapísať ich názvy do čitateľskej knižky a ohodnotiť čítajúceho.

Neviete, čo je čitateľská knižka? To je knižka, do ktorej zapisujete známky Vašim predčítačom, t.j. ľuďom, ktorí Vám budú čítať rozprávky nahlas. Stiahnuť si ju môžete nižšie na tejto stránke vo formáte PDF alebo na portáli Infolib. (Tip na vytlačenie čitateľskej knižky vo veľkosti A5: po zadaní príkazu na tlač kliknite na možnosť "Brožúra" v sekcii Veľkosť a spracovanie strán).

Všetky práce posielajte na adresu:
Verejná knižnica Michala Rešetku
Literatúra pre deti a mládež
Hasičská 1
911 08 Trenčín
Heslo na obálku: Deň ľudovej rozprávky

Deň ľudovej rozprávky vo VKMR (2019)

DÔLEŽITÉ: Nezabudnite si prosím podpísať každú jednu prácu, čitateľne uviesť meno a adresu, prípadne aj triedu a školu (alebo knižnicu), aby sme presne vedeli, kam odmeny odoslať. Čitateľské knižky budeme žrebovať samostatne, preto ich podpíšte a označte zvlášť.

Uzávierka súťaže je 30. 4. 2020.

Žrebovanie sa uskutoční 11. mája 2020, keď bude tiež zverejnená výsledková listina na stránke trenčianskej knižnice (www.vkmr.sk), Facebookovom profile Deti Vkmr a Do knižnice. Odmeny budú následne odoslané do konca mája 2020.

Prihlásením sa do súťaže súťažiaci súhlasí so spracovaním svojich osobných údajov v rozsahu meno, priezvisko, vek, bydlisko alebo adresa školy, za účelom spracovania a zverejnenia výsledkových listín na webových stránkach VKMR a v časopise Knihovník a dokladovania využitia grantu z Fondu na podporu umenia. Súhlas súťažiaci poskytuje na obdobie počas trvania súťaže, jej propagácie a vyhodnotenia. Súťažné práce nevraciame.

Tešíme sa na vaše práce!

Fotogaléria

13 fotografií