Literárna súťaž Jozefa Braneckého - vyhodnotenie

Literárna súťaž Jozefa Braneckého - vyhodnotenie

Termín: 7.12.2023, 10:00

Slávnostné vyhodnotenie výsledkov 31. ročníka celoslovenskej literárnej súťaže Jozefa Braneckého za účasti autorov príspevkov a členov odbornej poroty.

Súťaž pre stredoškolákov a dospelých "Studňa sa tajne s dažďom zhovára" je rozdelená na dve vekové kategórie. Popri voľnej téme bez obmedzenia žánru je aktuálny ročník venovaný 170. výročiu úmrtia Adely Ostrolúckej, osudovej priateľky a lásky Ľudovíta Štúra, ktorá pochádzala zo šľachtickej rodiny. Hlboký a čistý vzťah lásky, ktorá sa dotýka duše. Najväčšie nevyslovené tajomstvá lásky sa ukrývajú pod náhrobnými kameňmi... Ďalším tematicky významným výročím je 30. výročie samostatnej slovenskej štátnosti.

Súťaž nie je určená pre členov spisovateľských organizácií.

Literárna súťaž Jozefa Braneckého bola pôvodne určená len pre stredoškolákov, v súčasnosti je otvorená všetkým priaznivcom literárnej tvorby. Vznikla pred 30 rokmi na pôde Miestneho odboru Matice slovenskej v Trenčíne. Zastrešuje ju Verejná knižnica Michala Rešetku v Trenčíne s Miestnym odborom Matice slovenskej v Trenčíne, Trenčianskym samosprávnym krajom, Odbočkou Spolku slovenských spisovateľov Trenčianskeho kraja a Mestom Trenčín. Súťaž má poetický názov – Studňa sa tajne s dažďom zhovára. Práve studňa z Trenčianskeho hradu symbolizuje vodu, bez ktorej neexistuje život a nevyschne vďaka dažďovým kvapkám v podobe literárnych talentov. Súťaž je venovaná pamiatke literáta, historika, spisovateľa a pedagóga, ktorý v Trenčíne strávil významnú časť svojho života.

Odbornej porote predsedá bez jedinej výnimky už takmer tri desaťročia básnik Jaroslav Rezník, práce hodnotili ďalší členovia poroty - básnik Štefan Cifra, šéfredaktor Literárneho týždenníka a tajomník Spolku slovenských spisovateľov, Margita Ivaničková, Janka Poláková a Juraj Oravec.

Miesto konania

Verejná knižnica M. Rešetku, Hasičská 1 (spol. miestnosť)

Zabezpečuje

Verejná knižnica Michala Rešetku v Trenčíne, Miestny odbor Matice slovenskej v Trenčíne, Trenčiansky samosprávny kraj, Odbočka Spolku slovenských spisovateľov Trenčianskeho kraja a Mesto Trenčín

Organizátor

Verejná knižnica Michala Rešetku v Trenčíne