Knižnicu pod holým nebom sme zamkli plavkami

Knižnicu pod holým nebom sme zamkli plavkami

Letná čitáreň naplnila prvú päťročnicu svojej existencie. Obľúbená aktivita mala opäť šťastie na počasie. Do zákutia trenčianskej knižnice vo dvore na Jaselskej ulici si v uplynulej sezóne našlo cestu 378 návštevníkov vrátane prominentných hostí z radov spisovateľov.

Oáza pokoja obklopená zeleňou a slnečnicami bola dostupná každý pondelok a štvrtok od 4. júna do 13. septembra – pre všetkých a bezplatne. Takmer štyri stovky návštevníkov zaznamenali spolu 512 výpožičiek. Z tohto hľadiska sa ročník 2018 radí na druhé miesto v pomyselnom rebríčku návštevnosti letnej čitárne. Ak by však vyššia moc nenarušila prevádzku štyrikrát, počet záujemcov by zaiste atakoval minuloročný rekord (421).

Letná čitáreň 2018

K najväčším lákadlám knižnice pod holým nebom tradične patrilo atraktívne čitateľské menu, priebežne dochucované knihami z burzy a takmer päťdesiatimi titulmi periodík. Výber denníkov, týždenníkov, obecných a mestských novín, odborných časopisov či voľno-časových magazínov dokázal uspokojiť kritériá čitateľov všetkých žánrov. Výnimočná ponuka zároveň odráža naše nadštandardné vzťahy s viacerými slovenskými vydavateľstvami a partnermi.

Letnú čitáreň zmodernizovalo počas uplynulých piatich ročníkov viacero noviniek. Komfort v podobe úkrytu pred priamymi slnečnými lúčmi poskytuje rolovateľná markíza. K navodeniu autentickej atmosféry zase slúžia drevené držiaky na tlačoviny, pripomínajúce rekvizitu z pôvodnej čitárne, ktorá tvorí súčasť knižnično-informačných služieb trenčianskej knižnice od januára 1937. Od leta 2016 je propagácia aktivity súčasťou výkladu Kultúrno-informačného centra mesta Trenčín v jednej z jeho najnavštevovanejších lokalít – na Mierovom námestí. Vlani tu dostali čitatelia k novinám a časopisom osviežujúci bonus vo forme dezertu od suseda zmrzlinára.

Letná čitáreň 2018

GRAF: Štatistické vyjadrenie čítanosti titulov letnej čitárne v roku 2018 (označenie "ostatné periodiká" zahŕňa 33 titulov, ktoré z hľadiska čítanosti nepresiahli hranicu 1 %)

Projekt knižnice pod holým nebom spustila Verejná knižnica Michala Rešetku v Trenčíne (VKMR) v júni 2014. Doteraz letnú čitáreň navštívilo 1867 záujemcov. Lokalita v područí hradu Matúša Čáka spĺňa oddychovú i poznávaciu funkciu. Popri harmonizovaní pešej zóny poskytuje priestor na realizáciu všetkým generáciám. Keďže VKMR je oficiálnym informačným miestom Trenčianskeho samosprávneho kraja, miestni aj turisti tu nájdu všetky základné informácie a publikácie o trenčianskom regióne.

Letná čitáreň sa tiež osvedčila ako žiadané pódium pre osobnosti kultúrneho života. Hostila napríklad stretnutie so spisovateľom, cestovateľom a hudobníkom Pavlom „Hiraxom“ Baričákom, v rámci Nocí literatúry vytvorila neopakovateľnú kulisu pre herečky Idu Rapaičovú, Zuzanu Mišákovú, poetku Margitu Ivaničkovú či výtvarníka a humoristu Milana Stana. Priestory letnej čitárne v júni 2018 využil na prezentáciu novej trenčianskej legendy mím Vlado Kulíšek. Bodku za tohtoročnou edíciou zase symbolicky napísala beseda so scenáristkami, režisérkami, spisovateľkami Evou Borušovičovou a Barborou Kardošovou (nielen) o knihe Do plaviek, ktorej organizáciu z verejných zdrojov finančne podporil Fond na podporu umenia.

Letná čitáreň 2018

PM, Foto: archív VKMR

Fotogaléria

6 fotografií