Letnú čitáreň strážil aj slovanský boh búrok

Letnú čitáreň strážil aj slovanský boh búrok

Obľúbená aktivita trenčianskej knižnice mala počas uplynulých mesiacov šťastie na počasie. Vyššia moc narušila prevádzku čitárne pod holým nebom iba raz. Organizátori veria, že na rozdiel od vlaňajších daždivých prázdnin zakopali s Perúnom vojnovú sekeru.

Do dvora Verejnej knižnice Michala Rešetku v Trenčíne (VKMR) na Jaselskej ulici, ktorý sa každý pondelok a štvrtok menil na oázu pokoja obklopenú slnečnicami, si od júna do septembra našlo cestu 421 záujemcov. Štatistika potvrdila stúpajúci trend v návštevnosti. Oproti minuloročnej edícii letná čitáreň zaznamenala päťpercentný nárast, v porovnaní s premiérovým ročníkom sa počet návštevníkov zvýšil takmer o polovicu. 

Letná čitáreň v Trenčíne_2017

Jedinečná služba v historickom centre mesta bola tradične dostupná pre všetkých a bezplatne. Vlani ju zmodernizovala strategická novinka technického charakteru, keď komfort v podobe úkrytu pred priamymi slnečnými lúčmi čitateľom začala poskytovať rolovateľná markíza. Z pohľadu navodenia autentickej atmosféry nadviazala na drevené držiaky na tlačoviny, pripomínajúce rekvizitu z pôvodnej čitárne, ktorá tvorí súčasť knižnično-informačných služieb trenčianskej knižnice od januára 1937. V rámci 4. ročníka projektu dostali čitatelia ďalší bonus. S novinami a časopismi v letnej čitárni podávali aj zmrzlinu.

Okrem uvedenej (ešte) horúcej, či skôr osviežujúcej novinky vo forme dezertu od dobrého suseda – zmrzlinára sa návštevníci tešili z osvedčeného a atraktívneho čitateľského menu, priebežne dochucovaného päťdesiatimi titulmi periodík a knihami z burzy. Výber denníkov, týždenníkov, obecných a mestských novín, odborných časopisov či voľno-časových magazínov uspokojil kritériá čitateľov všetkých žánrov. Výnimočná ponuka odráža predovšetkým nadštandardné vzťahy s viacerými slovenskými vydavateľstvami a partnermi. Z tohto hľadiska je pre nás najkrajším výsledkom marketingovej spolupráce obojstranný záujem o pokračovanie projektu aj v nasledujúcej sezóne. Navyše, od leta 2016 je propagácia aktivity súčasťou zaskleného výkladu Kultúrno-informačného centra mesta Trenčín v jednej z jeho najnavštevovanejších lokalít - na Mierovom námestí.

Letná čitáreň v Trenčíne - Mediálni a marketingoví partneri ´2017

Projekt knižnice pod holým nebom spustila VKMR v júni 2014 po vzore viacerých európskych i slovenských miest. Doteraz letnú čitáreň navštívilo 1489 záujemcov. Lokalita v područí hradu Matúša Čáka spĺňa oddychovú i poznávaciu funkciu. Popri harmonizovaní pešej zóny poskytuje priestor na realizáciu všetkým generáciám. Keďže VKMR je oficiálnym informačným miestom Trenčianskeho samosprávneho kraja, miestni aj turisti tu nájdu všetky základné informácie a publikácie o trenčianskom regióne.

Letná čitáreň ´2016

Letná čitáreň sa tiež osvedčila ako žiadané pódium pre osobnosti kultúrneho života. Hostila napríklad stretnutie so spisovateľom, cestovateľom a hudobníkom Pavlom „Hiraxom“ Baričákom, besedu s režisérkou a spisovateľkou Barborou Kardošovou a herečkou Táňou Radevou. V rámci Nocí literatúry vytvorila neopakovateľnú kulisu podujatia s herečkami Idou Rapaičovou, Zuzanou Mišákovou, spisovateľkou Margitou Ivaničkovou či výtvarníkom a humoristom Milanom Stanom. Bránu letnej čitárne v tomto roku symbolicky zavrela beseda s herečkou, scenáristkou, publicistkou Oľgou Belešovou nielen o literatúre, ktorej organizáciu z verejných zdrojov finančne podporil Fond na podporu umenia.

Beseda s Oľgou Belešovou v letnej čitárni trenčianskej knižnice

PM, Foto:archív VKMR